1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Xelga [282]
2 years ago
11

Choose all options that are expressions 6+5w 3-16v 4v+1 2v=0 18=v 7-v

Mathematics
1 answer:
Nataly [62]2 years ago
8 0

Answer:

The expressions here are;

6 + 5w

3-16v

4v+ 1

7-v

Step-by-step explanation:

Here, out of the given set, we want to choose all options that are expression.

To do this, we should understand that expressions do not have the equality sign like equations

So expressions are those in the set in which we do not have an equality sign

The right answer is thus;

6 + 5w

3-16v

4v + 1

7-v

You might be interested in
Why is it better to use the metric system, rather than the English system, in scientific measurement?
Dahasolnce [82]

Answer:

Because the metric system is acknowledged by all countries except for the US, therefore, to put it only in a format understood by Americans would make it harder for the larger population of the scientific community to understand. If it's in the metric system, it can easily be understood for peer review and or involvement

3 0
3 years ago
Eric works mowing lawns and babysitting. He earns $7.90 an hour for mowing and $6.80 an hour for babysitting. How much will he e
slega [8]

Answer:

$38.40

The drawings will help

7 0
3 years ago
Sandy sold 22 tickets, which was at least 6 more than twice the number of tickets that Teresa sold. This can be represented by t
iVinArrow [24]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

Let 'x' represent the number of tickets that Teresa sold, and x is integer and x>=0 (you can not sell negative number of tickets)

6 + 2x < 22

x < 8

The range of possible number of tickets that Teresa sold is {0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7}.

7 0
2 years ago
Find the unit rate <br><br> $28 for 7 people
Vlad1618 [11]

Answer: 4 dollars per person .  that would be it .

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A certain kind of animal weighs about 75 pounds at birth and gains about 2 pounds per day for the first few weeks. Determine tho
Elodia [21]
<h3>Answer:</h3>

25

<h3>Step-by-step explanation:</h3>

Let w represent the weight of the animal in pounds, and d the age in days. The problem statement tells us ...

... w = 75 +2d

We want to find d when w > 125.

... 75 +2d > 125 . . . . . substitute the above expression for w

... 2d > 50 . . . . . . . . . subtract 75

... d > 25 . . . . . . . . . . . divide by 2

The animal will weigh more than 125 pounds when it is more than 25 days old.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Is -33 irrational or rational?
    10·1 answer
  • Find the missing value for X
    11·1 answer
  • Which statement is the correct interpretation of the inequality -3&gt; -4?
    7·2 answers
  • Use the Law of Sines to find the measure of angle R to the nearest degree.
    10·1 answer
  • I've included two questions. Hopefully you can help me with both. Thanks!
    9·1 answer
  • √(6+x-x²)=9<br> I have to put this just to submit it.
    14·1 answer
  • What 12.06 x -4 help me
    11·2 answers
  • Evaluate the expression 6(3)^-3
    8·1 answer
  • Find the interest and amount of Rs. 12500 for<br>5 years at the rate of 8% per annum​
    10·2 answers
  • My sister is a self centered brat and she is always trying to get attention. and she is a really good liar so she tricks my mom
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!