1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zalisa [80]
3 years ago
10

X+y=4x²+y²=40solve simulation​

Mathematics
1 answer:
nikdorinn [45]3 years ago
7 0
Use the website math papa it’ll give you the answers for that I promise
You might be interested in
What is 0.63 repeating as a fraction in simplest form
Sergeeva-Olga [200]
The simplest form is 63/100 <span />
3 0
3 years ago
Please help ill mark brainlyst please
kozerog [31]

Answer:

x = 8°

y = 21°

Step-by-step explanation:

27 + 3y = 90

3y = 63

y = 21°

x + 8x + 18 = 90

9x = 72

x = 8°

3 0
2 years ago
A jewelry store is selling a set of 4 pairs of gemstone earrings for $58, including tax. Neva and three of her friends want to b
Marat540 [252]


Each member should pay $14.5, including tax.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. What is the slope intercept form for -3, and (4,2) SIMPLIFIED??
Ostrovityanka [42]

Answer:

Step-by-step explanation:

1. y - 2 = -3(x - 4)

  y - 2 = -3x + 12

  y = -3x + 14

2. y - 6 = -1/2(x + 5)

   y - 6 = -1/2x - 5/2

   y - 12/2= -1/2x - 5/2

   y = -1/2x + 7/2

4 0
2 years ago
X/8 = 13. what does X equal?​
In-s [12.5K]

Answer:

x equal 104

Step-by-step explanation:

since 8 needs to go into something 13 times we can multiply

8 x 13 to get

104

104 divided by 8

equals 13

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In ∆ABC acute angles are in the ratio 5:1, i.e. ∠BAC : ∠ABC = 5:1. If
    5·1 answer
  • (10 pts) A plastic extruder can produce 3843 ft of plastic pipe in an 8 hour shift. If the plastic is cut into 7 ft long pipes,
    9·1 answer
  • Convert the given angle measure from degrees to radians: 300°.
    10·1 answer
  • The sum of a number and 3 times its reciprocal is -4.Find the number
    10·1 answer
  • It cost $1.25 for half a pound of birdseed . What is the unit rate and what does it represent
    13·1 answer
  • Brandon is measuring a crayon with a ruler. First. he gets 3 inches then he measures again and gets 8cm. Why are the lengths dif
    15·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP I WILL GIVE BRAINLILIST
    14·1 answer
  • PLEASE HELP AND FAST I'M TRYING TO GET GOOD GRADES
    10·2 answers
  • Using standard form, write
    14·1 answer
  • What is the slope of the line?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!