1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dimas [21]
3 years ago
8

A candy store in the mall orders 1000 boxes a month each box of candy weighs 45.9 grams . What is the total weight in grams of t

he candy in the store
Mathematics
1 answer:
Degger [83]3 years ago
4 0

Answer:

45900 grams

Step-by-step explanation:

All you need to do is multiply 45.9 grams by 1000 for the total combined weight of every box combined to get.

45.9 x 1000 = 45900

You might be interested in
PLS HELP ME ASAP WITH NUMBER 9 THANK YOUU
s2008m [1.1K]
9a)
4x - 2 + 30  = 68
4x + 28 = 68
4x = 40
  x = 10

9b)
y = 180 -68
y= 112
4 0
3 years ago
What points can be found on the line 2y=3x+4
Olin [163]

The answer is (2,5).

Check:

2y=3x+4

2(5)=3(2)+4

10=6+4

10=10 Good

The answer is (2,5)

3 0
3 years ago
Algebra- systems of equations (x,y)<br> 3x + 4y = 56<br> x = 3y + 12
ElenaW [278]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

simplify......dndjddjejdjdjehdeww

7 0
3 years ago
What is the area of a circle that has a 5-inch diameter use 3.14 for pi?
Karo-lina-s [1.5K]
The area would be 19.625- inches
8 0
3 years ago
3×-18=42 Solve for x!
Keith_Richards [23]
3x - 18 = 42
3x = 42 + 18
3x = 60
x = 60/3
x = 20
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which statement about 1.23 ÷ 0.15 is true?
    12·2 answers
  • Will has 49 stickers to put on his 6 folders. If he puts an equal number of stickers
    15·1 answer
  • What is the solution to the equation 5 over 8 (4x-16) =20?<br> A) 4<br> B) 12<br> C) 25<br> D) 75
    8·2 answers
  • A simple random sample of 72 face-to-face meetings held in March 2020 was selected, and the mean length of this sample of 72 mee
    10·1 answer
  • a pair of awesome skinny jeans cost $25 but it is on sale for 25% off. score if tax is 8% what is the total cost​
    12·2 answers
  • What does 5/8 equal to
    11·2 answers
  • What is the factored form of this expression? 2x^3+5x^2+6x+15
    5·1 answer
  • Point M Is Located At (-4, -6). What Is Located 4 Units From Point M?
    7·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $3.30 for 3 muffins. what is the price per dozen?
    12·1 answer
  • What’s the length of AZ. If A is between Y and Z, Y A = 22, AZ = 16x, and Y Z = 166
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!