1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OlgaM077 [116]
3 years ago
5

Álvaro tiene muchas mascotas en su casa, entre perros, gatos y ratones. Si un cuarto de sus animales son ratones y el número de

gatos es el doble que el de ratones, ¿Qué fracción de sus mascotas son perros?
A- 3 / 4
B- 1 / 2
C- 1 / 4
D- 0
Mathematics
2 answers:
34kurt3 years ago
4 0

Answer:

B- 1/4

Step-by-step explanation:

si un cuarto cuarto son ratones y dos otro cuartos con gatos el otro cuarto va hacer perros

Crank3 years ago
4 0

Answer:

B- 1 / 2 is the correct answer.

You might be interested in
Pls help fast maths ​
-Dominant- [34]

Answer:

the answer of question number 4 is : (x+4)

6 0
3 years ago
Giant is selling Cereal at $8 for 3 boxes.what is the cost per box?
Zolol [24]

Answer:

$2.67

Step-by-step explanation:

you divide to find unit rate

8/3 = 2.666667

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please tell me the final answer and how you got it.
dem82 [27]
It is  484 m^2 ,to my understanding!
5 0
3 years ago
How many 2/5 cups of servings are in 10 cups of flour?
Inga [223]
10 / (2/5)...when dividing with fractions, flip what u r dividing by, then multiply
10 * 5/2 = 50/2 = 25...so there are 25 of them
3 0
3 years ago
1. Find the distance between the points (1, 2) and (-2,-2).
alexandr1967 [171]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What are the common factors of 49 and72?
    8·2 answers
  • Question 16 please...
    10·1 answer
  • Please help with the attachement
    13·2 answers
  • Oleg, Sasha, and Dima shared 600 toys. Sasha had twice as many toys as Oleg. Dima had 40 more toys than Oleg. How many toys did
    12·1 answer
  • Signal mistakenly produced 1,000 defective cell phones. the phones cost $60 each to produce. a salvage company will buy the defe
    15·2 answers
  • 4 monkeys is _______% of 20 monkeys.
    6·2 answers
  • The equation below describes a parabola of a is positive which way does the parabola open? X=ay2
    9·1 answer
  • Determine two positive numbers whose product is 360, and the sum of one of the numbers and 10 times the other number is a minimu
    12·1 answer
  • There are 33 times as many boys as girls in a room. If 4 boys and 4 girls leave the room, then there will be 5 times as many boy
    10·1 answer
  • PLEASE HELP!! WILL GIVE BRAINLIEST TO RIGHT ANSWER.​
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!