1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arada [10]
3 years ago
15

5% of a number is 23

Mathematics
1 answer:
AURORKA [14]3 years ago
4 0

Answer:

<h3>73.6</h3>

Step-by-step explanation:

<h3>Let the number be m</h3>

<h3>so, 5% × m = 23</h3>

<h3><u> </u><u> </u><u>5</u><u> </u><u> </u><u> </u> m = 23</h3><h3>100</h3>

<h3>m = <u> </u><u> </u><u>2</u><u>3</u><u> </u><u>×</u><u> </u><u>1</u><u>0</u><u>0</u></h3><h3> 5</h3>

<h3><u>m</u><u> </u><u> </u><u>=</u><u> </u><u> </u><u>460</u></h3>

<h3>16% of that number </h3>

<h3><u>1</u><u>6</u><u> </u> × 460 = 73.6</h3><h3>100</h3>

<h3>16% of the number is 73.6</h3>
You might be interested in
Mitchell went on a shopping trip to Kensington. He purchased a pair of headphones originally priced at $50 but discounted 60%. I
MrRa [10]

Answer:

$24.50

Step-by-step explanation:

60% of $50= $30

$50-$30= $20

15% of $20= $4.50

$20+$4.50= $24.50

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 7-pack of tickets to the zoo costs $78.61. What is the unit price?
vredina [299]

Answer:

$11.23

Step-by-step explanation:

To find the unit price divide the price by the product. For example, 12 ounces of juice costs $2.45. You divide $2.45 by 12 ounces. The unit price would be $0.20.

<em>I hope this helped you, if it did more than all the other answers that may be on your question, feel free to give me brainliest, I would really appreciate it.</em>

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
I’m really bad at math can someone help me?(this is due today!)
dangina [55]
Okay i believe the first one is 4/7 and the second one is 2. also don’t listen to them. sometimes it can be hard and you start to stress. good luck and if this isn’t right i’m so sorry :) keep your head up!!!
6 0
3 years ago
Venn diagram ( attached image )
alexandr402 [8]

Assessing the given Venn diagram and the data related to it, we can answer the required question:

Q1. How many people were surveyed = 86.

Q2. What is the probability that a customer chosen at random:

a) takes salt P(S) = 46/85.

b) takes both salt and vinegar P(S ∩ V) = 13/85.

c) takes salt or vinegar or both P(S ∪ V) = 66/85.

The number of people who take salt chips n(S) = 46.

The number of people who take vinegar chips n(V) = 33.

The number of people who takes both n(S ∩ V) = 13.

The number of people who take neither n((S ∪ V)') = 19.

Therefore, the total number of people surveyed n(U) = n(S) + n(V) - n(S ∩ V) + n((S ∪ V)') = 46 + 33 - 13 + 19 = 85.

The number of people who takes salt or vinegar or both n(S ∪ V) = n(U) - n((S ∪ V)') = 85 - 19 = 66.

The probability that a customer chosen at random takes salt P(S) = n(S)/n(U) = 46/85.

The probability that a customer chosen at random takes both salt and vinegar P(S ∩ V) = n(S ∩ V)/n(U) = 13/85.

The probability that a customer chosen at random takes salt or vinegar or both P(S ∪ V) = n(S ∪ V)/n(U) = 66/85.

Learn more about Venn Diagrams at

brainly.com/question/24713052

#SPJ10

7 0
2 years ago
What are2 continents that are made completely out of desert??
laiz [17]
Antarctica and asia


I hope this helps
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help i really don't know the answer.
    9·2 answers
  • Evaluate -6 to the 2nd - 28 ÷ 4 + (-9).
    13·1 answer
  • What is (6x-5) + (8x-50)
    11·2 answers
  • Do you know What is h(t)=-10t+6
    9·1 answer
  • The width of a rectangle is 5 meters less than its​ length, and the perimeter is 34 meters. Find the length and width of the rec
    6·1 answer
  • Beth and cade were on one team what was their total score
    6·1 answer
  • What is the vertex of the graph of f(x) = |x + 3| + 7?<br> (3.7)<br> 07.3)<br> -3.7)<br> 7-3)
    12·1 answer
  • Math help????????????????????????????
    9·2 answers
  • Help help help help <br> Number 1 and 2 in the next q
    10·1 answer
  • Find the area of the shape!!​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!