1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solong [7]
2 years ago
6

Is y=3.7x a proportional relationship? Explain.

Mathematics
1 answer:
KonstantinChe [14]2 years ago
6 0

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

y=3.7x starts with a (0,0) and it is a straight line nonetheless.

It isn't zig zag line and is a proportional relationship.

You might be interested in
Which choice is equivalent to the quotient below? ​
ANEK [815]
Sq32/8 = sq4
It would be c. 2
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
City A is 10 miles from city B and 5 miles from city C. Cities A, B, and C form a right triangle at A. A road connects cities B
laila [671]

Answer:

11.18 miles

Step-by-step explanation:

The sides of a right triangle a, b, c are related by the equation

a^2 + b^2 = c^2

where c is the longest side of the triangle

Hence given that A connects B and C directly and forms a right angle at A

5^2 + 10^2 = c^2

Where c is the length of the road

25 + 100 = c^2

125 = c^2

c = 125^1/2

= 11.18 miles

3 0
2 years ago
4 tomatoes cost $3.40 what is the unit rate
IRINA_888 [86]
The unit rat is the cost per 1 unit
cost per 1 tomatoe

3.4/4=1.7/2=0.85/1

unit rate is $0.85 per tomatoe
7 0
3 years ago
7 Carolina fosters 5 puppies. For each puppy she buys a crate that costs c dollars
Elena L [17]

2 Answers:

Choice B and Choice C

====================================================

Reasoning:

c = cost of one crate (some unknown amount in dollars)

c+20 = cost of a crate and a leash

5(c+20) = cost of five sets of items mentioned

5(c+20) = 475 is one equation we can form

5c+100 = 475 is another equation we can form

I used the distributive rule to go from 5(c+20) to 5c+100.

The 100 indicates that the five leashes combine to $100, since 5*20 = 100.

The 5c represents the cost of all five crates combined.

So 5c+100 is another way to express the total cost of all five crates and all five leashes.

---------------

Side note: Solving either equation leads to c = 75, meaning that each crate costs $75.

4 0
2 years ago
I need help with identifying parallel and perpendicular lines from equations.
Semenov [28]
For the first one, lines one and two are perpendicular because they have opposite slopes. Parallel lines share the same slope
8 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the first quartile of this data set? {6, 47, 49, 15, 43, 41, 7, 36}
    7·1 answer
  • A number cube has sides numbered 1 to 6. Gia rolls the number cube. What is the probability that she roll's a 4?
    11·1 answer
  • (Jonah made chicken noodle soup for dinner. After dinner, he packs the leftover soup into
    15·1 answer
  • Half the age of sally in algebraic expression
    5·1 answer
  • What is 4 - 2x = -2
    15·1 answer
  • I need help I know this isn't the right answer. thanks in advance ​
    13·1 answer
  • A researcher was interested in seeing how many names a class of 38 students could remember after playing a name game After playi
    5·1 answer
  • HELP DUE IN 10 MINS! Solve for x in the parallelogram below:<br><br> x=??
    15·2 answers
  • Please help.<br> Algebra.
    6·1 answer
  • The Budget Car Rental rates for renting a car for a day is shown in the table.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!