It's C first find 3/5 of the horoziotal
Answer:
See explanation below.
Step-by-step explanation:
Having students in the classroom who are at different levels of knowledge, interest, and ability can be managed by differentiated instruction. This method is a way of thinking that provides a framework where the instructor can set students with learning tasks that are at levels appropriate with the abilities and interests of each student. Each student can have a different type of class and different type of instruction with the differentiated instruction way of thinking.
A gifted and talented student might be assigned a higher math course, perhaps based on a math assessment for advanced placement. Then students that need to stay on the typical high school path of Algebra I, Geometry, Algebra II, and Trigonometry can do that.
Gifted students might take an alternate path with honors classes or trajectories involving Pre-Calculus or advanced placement Calculus, for example. In some instances, universities have allowed High School students to obtain college credit for some courses taken during High School.
Hope this helps! Have an Awesome Day!! :-)
Answer: (Supermart) Equation 1 = $2.70÷5 lb = $0.54 per lb
(Market One) Equation 2 = $2.60÷4 lb = $0.65 per lb
Since the unit price of bananas per lb in Supermart is less than the unit price of bananas per lb in Market One, Supermart has the better price.