1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mojhsa [17]
2 years ago
8

Divide using synthetic division (x^2 +9)÷(x-3) =​

Mathematics
1 answer:
ankoles [38]2 years ago
5 0

Answer: x+3+ 18/x-3

Step-by-step explanation:

You might be interested in
) Aubrey can walk 4 1/2 miles in 1/2 hours. Find the average speed in miles per hour.
svp [43]
1/2 hour = 30 mins
30 x 2 = 60 mins = 1 hour
4.5 x 2 = 9
9mph
4 0
3 years ago
Sally is $3.95 in dimes and quarters that shows the total 23 coins how many times does she have and how many quarters does she h
UkoKoshka [18]
Make a system of equations:

0.10x + 0.25y = 3.95
x + y = 23

x + y = 23

Subtract 'y' to both sides:

x = -y + 23

Plug in -y + 23 for 'x' in the first equation:

0.10(-y + 23) + 0.25y = 3.95

Distribute 0.10:

-0.10y + 2.3 + 0.25y = 3.95

Subtract 2.3 to both sides:

-0.10y + 0.25y = 1.65

Combine like terms:

0.15y = 1.65

Divide 0.15 to both sides:

y = 11

Plug this into any of the two equations to find 'x':

x + y = 23

x + 11 = 23

Subtract 11 to both sides:

x = 12

So Sally has 11 dimes and 12 quarters.
6 0
3 years ago
There is a total of 56 tiles.<br> (b) Work out the number of grey tiles.
geniusboy [140]
What? I don’t understand the question
5 0
3 years ago
the scale of the map is missing. the actual distance from liberty to west quall is 72 miles and it is 6 inches on the map
8_murik_8 [283]
That means you would do seventy-two divid by six which equals twelve.
8 0
3 years ago
a bottle of detergent that will wash 32 loads of laundry costs $4.80. A bottle of detergent that will wash 50 loads of laundr co
mylen [45]
I think the laundry detergent that costs $7.00 is better because if you buy two of them it will be $14.00 and it will wash 100 loads. But of you buy two of the $4.80 detergent, it will be $9.60 and it will only wash 64 loads so I think the other one is better because it can wash 36 loads more for only $4.40 more.
I hope this is right and it helps! :)
6 0
3 years ago
Other questions:
  • QUICKLY! A soup can has a diameter of 8 cm and a height of 12 cm. What is the volume of the soup can? Use 3.14 for pi.
    10·2 answers
  • Enter the solution to the equation in the box. 12(x−3)=−14(x−6) x =
    11·1 answer
  • Need help what is the answer and what is the equation
    15·1 answer
  • What is the measure of x?
    7·2 answers
  • Miguel is playing a game in which a box contains four chips with numbers written on them. Two of the chips have the number 1, on
    15·2 answers
  • Are the following equivalent?
    13·1 answer
  • What is the slope of the graph ? Leave your answer as a reduced fraction .
    15·1 answer
  • Solve the quadratic equation x2−5x=−20 by completing the square.
    8·1 answer
  • PLEASE ANSWERR CORRECTLY!!!!!!!!
    6·2 answers
  • Which scatterplot shows a negative linear association between the variables?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!