1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luden [163]
2 years ago
14

What is the equation for the line that passes through (3, 2) and has a slope equal to 1/3

Mathematics
1 answer:
lana66690 [7]2 years ago
6 0

Answer:

y=1/3x+1

Step-by-step explanation:

You might be interested in
In your own words define vertical angles
julsineya [31]

Answer:

a pair of opposite lines the are made by two intersecting lines

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Whers is the place in ur house that ur ferret hides ur keys the most often
mojhsa [17]

Answer:

Under couch

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Which equation is represented by the graph below?
cluponka [151]

Answer: 2/3 x +6

Step-by-step explanation:

slope is 2/3 and y intercept is 6

7 0
3 years ago
Cant figure out number 5
musickatia [10]

Answer:

It is again the fourth answer VerifiedExpert

Step-by-step explanation:

If you graph of sub in values, you will see no answer dips below (-7,0).

Hope it helps.

5 0
3 years ago
Please help me with this question!
Alla [95]

Answer: 45 ft

Step-by-step explanation:

and 15ft add 10ft to get 25ft

then subtract 70 from 25

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Figure 1 is dilated to get Figure 2.
    11·1 answer
  • What is this I don’t know lol help me
    13·1 answer
  • The data to the right represent the top speed (in kilometers per hour) Of all the players (except goaltenders) in a certain socc
    8·1 answer
  • (d)find the hcf of 21 and 84​
    7·2 answers
  • Click an item in the list or group of pictures at the bottom of the problem and, holding the button down, drag it into the corre
    12·2 answers
  • A package of 5 pairs of insulated gloves cost $36.95.what is the unit price of the pair of gloves?​
    9·1 answer
  • How many pounds are in 3000 ounces?
    12·2 answers
  • What is the rule for the reflection?
    7·1 answer
  • HELP PLEASE!!!!
    13·1 answer
  • A baker has 12 pounds of almonds. She puts them in bags, so that each bag has the same weight. Clare and Tyler drew diagrams and
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!