1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fiasKO [112]
2 years ago
8

Write an equation that represents the total cost for pop music bundles. Write another equations to represent the total cost for

rock music bundles. Identify the variables in the equations.
Mathematics
1 answer:
Anestetic [448]2 years ago
5 0

Answer:

Equation for the total cost for pop music bundles = $ 1200 x + 300

Where variable is the Cost.

Equation for the total cost for rock music bundles = $ 950 x + 250

Where variable is the Cost.

Step-by-step explanation:

P.S - The exact question is -

Given - The Music Express is going to buy music bundles from a

             company that is going out of business. The company

             charges different amounts for bundles of pop and rock

             music:

             Cost for each pop music bundle is $1200

             Cost for each rock music bundle is $950

             One - time fee for rights to the pop music is $300

             One - time fee for rights to the rock music is $250.

To find - Write an equation that represents the total cost for pop

               music bundles.

              Write another equations to represent the total cost for rock

              music bundles.

              Identify the variables in the equations.

Proof -

Given that,

Cost for each pop music bundle is $1200.

Cost for each rock music bundle is $950.

One - time fee for rights to the pop music is $300.

One - time fee for rights to the rock music is $250.

Let the total music bundles buy = x

Now,

Given, Cost for 1 pop music bundle = $1200

⇒Cost for x pop music bundles = $ 1200 x

Also given,

One - time fee for rights to the pop music is $300.

∴ we get

Equation for the total cost for pop music bundles = $ 1200 x + 300

Where variable is the Cost.

Now,

Given, Cost for 1 rock music bundle = $950

⇒Cost for x pop music bundles = $ 950 x

Also given,

One - time fee for rights to the pop music is $250.

∴ we get

Equation for the total cost for rock music bundles = $ 950 x + 250

Where variable is the Cost.

You might be interested in
Find the area of the disk
Annette [7]

Answer:

36 units

Step-by-step explanation:

If half of one of the 6 sections is three the the other half is equivalent so I multiplied 6×6 and it gave me 36 (units).

6 0
3 years ago
Whats the mean for this data? round to 2 decimals places
kolbaska11 [484]

Answer:

1992.38

Step-by-step explanation:

The mean, or average, of a set of data points is found by adding all the values together and dividing by the number of values.

Sum:

1911.56 + 1956.69 + 1903.16 + 1958.82 + 1910.87 + 1983.14 + 2014.12 + 2023.86 + 2057.26 + 2034.21 + 2087.73 + 2067.14 = 23908.56

Divide:

There are 12 numbers, so divide 23908.56 by 12:

23908.56 / 12 = 1992.38

The average is thus 1992.38.

<em>~ an aesthetics lover</em>

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the system of equations algebraically.<br><br> {Y=(x-2)^2+2<br> {Y+4=3x
nikdorinn [45]

Answer:

(5, 11) and (2, 2)

Step-by-step explanation:

y = (x-2)² + 2

y + 4 = 3x

(x-2)² + 2 + 4 = 3x

x² - 4x + 4 + 6 = 3x

x² - 7x + 10 = 0

(x - 5)(x - 2) = 0

x - 5 = 0, x = 5

x - 2 = 0, x = 2

y = (5-2)² + 2 = 11

(5, 11)

y = (2-2)² + 2 = 2

(2, 2)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Robert bought $1.60 worth of stamps with 20 coins all in nickels and dimes. how many nickels and dimes did he use?
mrs_skeptik [129]
Nickels are 5 cents, and dimes are 10 cents.
(By luck..) eventually you can have 12 dimes, meaning you have 120 cents, or $1.20 ... 20-12=8.. meaning you used 12 dimes and are missing 8 more coins. which means you can have 8 nickels which is 40 cents. 120+40=160 cents or $1.60
Hope this helped.

3 0
3 years ago
Solve for x in quadratic equation if x(2x-1)=1 , can you please help me please ​
kumpel [21]

Answer:

x=1 or -1/2

Step-by-step explanation:

The value of x is 1 or -1/2

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following is a composite number? A. 91 B. 139 C. 13 D. 29
    10·2 answers
  • The probability that Ashley wins a race against Madelyn is 25%. What is the probability that Ashley wind exactly three of the ne
    10·1 answer
  • Hey can you please help me posted picture of question
    8·1 answer
  • Robin purchased 3 1/2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
    12·2 answers
  • If one score is randomly selected from a normal distribution with m = 100 and s = 20, the probability of obtaining a score betwe
    12·1 answer
  • Given that f(x) = 3x + 5, find f(x + 2)
    13·1 answer
  • A group of students and teachers are going on a field trip. One-ninth of the group will fit on 1/3 of a school bus. How many bus
    8·1 answer
  • 3x+2 ≤2 - 3x for x=-2
    11·2 answers
  • Tim go to school.His age is a cube number.His age is double 1 square number and half a different square number.How old is Tim?
    8·1 answer
  • draw a number line and label points F G H and J with the coordinates -4 2/3, 2, 5, and 3.5 respectively.one of these point is th
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!