1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
TiliK225 [7]
3 years ago
5

Last year, a farmer harvested 3 tons of strawberries. This year, the harvest was 20% more. How many tons of strawberries did the

farmer harvest this year?
a. 3.6
b. 23
c. 2.5
d. 2.4
Mathematics
1 answer:
MariettaO [177]3 years ago
7 0

Answer:

3.6 I think

Step-by-step explanation:

Times 3 by 1.2 im sorry if I was wrong.

You might be interested in
Help with some problems PLZ Help. This is not cheating My teacher told me to ask my mom but i don't have one, dads working. seri
Oxana [17]

Answer: what are ur problems

8 0
3 years ago
Bo and Erica are yoga instructors. Between the two of them, they teach 45 yoga classes each week. If Erica teaches 15 fewer than
Solnce55 [7]

Answer:

20 and 25.

Step-by-step explanation:

Given:

They both teach total 45 yoga classes each week.

Erica teaches 15 fewer than twice as many as Bo.

To find:

How many classes does each instructor teach per week  = ?

Solution:

Let number of classes are taken by Bo = x

Then number of classes are taken by Erica = 2x - 15  (given)

Total number of classes are taken by both = 45           (given)

According to the question.

x + 2x - 15 = 45

3x - 15 = 45

By adding both side by 15

3x = 60\\

By dividing both side by 3

x = 20

number of classes are taken by Bo = x = 20

number of classes are taken by Erica = 2x - 15

                                                               = 2\times20 - 15 = 40- 15 = 25\\

Therefore, number of classes are taken by Bo and  Erica is 20 and 25.

6 0
3 years ago
Math need exact anwser pls!!!!!!
stiks02 [169]
What’s the question
6 0
3 years ago
Marcos is organizing a fundraiser for his youth group. If he spent $38.00 on paper products, $187.00 on food, and $40.00 on deco
lys-0071 [83]
If he bought all that then he would have spent 265$
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
4 pairs of pants for 22.60. what is the unit rate?​
Alona [7]

Answer:

$5.65

Step-by-step explanation:

Divide 22.6 / 4.

5.65

Best of Luck!

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Graph the image of the given triangle under a dilation with a scale factor of –4 and center of dilation (0,0).
    12·1 answer
  • Find the congruence transformation that maps ∆ABC to ∆A’B’C’. Explain your reasoning
    6·1 answer
  • How is the number five and two hundred three thousandths written in standard form?
    10·2 answers
  • Sum of three-quarters and doubled the cube of k is equal to 1
    10·1 answer
  • Consider the graph of the line of best fit, y = 0.5x + 1, and the given data points.
    11·2 answers
  • Hello please someone help ASAP???
    5·1 answer
  • PLEASE HELP ME ASAP!!!! <br> Will mark brain list!!!!!! please help asap!
    14·1 answer
  • Plz help me I need help I can not <br> Figure this out
    11·2 answers
  • your clients bust measurement is 32 inches. if you will draft the bodice pattern using the metric system, what is its equivalent
    11·2 answers
  • I love this app can somebody please answer this question my granddaughter needs help and it will be very much appreciated❤️
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!