1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vichka [17]
3 years ago
5

Andy's Rental Car charged an initial fee if $20 plus an additional $30 per day to rent a car. Buddy's Rental Car charges an init

ial fee of $36 plus an additional $28 per day. For what number of days is the total cost charged by the companies same? (Hint: Write an expression for Andy's Rental Car, write an expression for Buddy's Rental Car and set them EQUAL to each other and solve)
Mathematics
2 answers:
steposvetlana [31]3 years ago
4 0
Andy's rental car 20+30n
Buddy's rental car 36+28n
20+30n=36+28n
2n=16
n=8
cost for 8 days is 20+30*8=260
Cost will be the same for both companies for 8 days. Cost is $260
Ede4ka [16]3 years ago
4 0

Answer:

hgvkgv

Step-by-step explanation:

tycrcigvgvgb

You might be interested in
How is the product of 4 and 2 shown using integer tiles?
Alex
+ + + + + +
4 is positive or + and so is 2
hope it helps
8 0
2 years ago
3x - 2(6 - x) = 7x + 2(5 + x) - 6<br> What is the answer
mafiozo [28]

Answer:

x= -4

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
20 + (-3.05) + (-9.8)
3241004551 [841]
20+(-3.05)+(-9.8)=20-3.05-9.8=7.15
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Victoria bought a jacket in the sale which had 20% off. If it cost ?36 on sale what did it cost before the sale?
Basile [38]

Answer:

The jacket costs $45

Step-by-step explanation:

In order to find this, notice that the price of the sale represents 80% of the total cost. This is because we took 20% away with the sale. Now we can find the overall amount by dividing the sale cost by the amount it represents.

$36 / 80% = $45

7 0
3 years ago
jason went to an arcade to play video games. he paid $2 for every 11 tokens he bought. he spent a total of $16 on tokens. which
SVEN [57.7K]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Since there are two types of values here: tokens and dollars, we will need to use the same value across numerators and denominators in the ratio.

Choice D has 11 tokens over $2 equals to t tokens over $16. In both fractions the numerator is tokens and denominator is dollars.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What's 2 + 1 ? this thing is making me type 20 words
    10·2 answers
  • answer asap please!!!!!A recipe requires 3/8 cup of sugar for each cup of flower used. If a baker uses 10 cups of flower, what i
    11·2 answers
  • Alex sells cars at Keith Palmer Ford. He earns $400a week plus $150per car he sells. If he earned $1450last week, how many cars
    10·2 answers
  • Select the property of equality used to arrive at the conclusion.
    9·1 answer
  • Is this the correct answer?
    7·2 answers
  • Let X and Y be the following sets:
    14·1 answer
  • The function f (t) = 12(1 +0.03) can be used to determine the population, in thousands of a town t years
    7·1 answer
  • Using this formula, how many sides does a polygon have if the sum of the interior angles is 1,260°? Round to the nearest whole n
    15·1 answer
  • Someone pls help me and i will make you a brainlist if i get it right
    14·1 answer
  • Re write the quadratic function in standard form<br><br><br>y=6(x-3)^2+4
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!