1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lara31 [8.8K]
3 years ago
7

Pl help it’s for homework

Mathematics
1 answer:
Inessa05 [86]3 years ago
5 0

Answer:

b = 3 , a = 5

Step-by-step explanation:

I hope you understand how I solved it

You might be interested in
If a car is traveling 92 feet per second, how many miles per minute is it traveling?
Jobisdone [24]
It’s A because 92 times 60 is 5520 divide that by the conversion of miles to a foot which is 5280 so 5520 divided by 5280 equals 1.045 or 1.05
7 0
2 years ago
5-2i <br><br><br> find the conjugate
nadya68 [22]
<span>5 + 2i–4i + 15i12
2+ square root of 6</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please :( thank u
snow_tiger [21]

Answer:

he needs to know the width!!!

Step-by-step explanation:

since length multiplied by the width equals area,

so since the length is given, the width is needed

8 0
3 years ago
What is the disturbited property of (-2.5)(3-8y)
Mars2501 [29]

<u><em>Answer: =-7.5+20y</em></u>

Step-by-step explanation:

distributive property: a(b+c)=ab+ac

a=-2.5, b=3, c=8y

-2.5*3-(-2.5)*8y

3(-2.5)-8(-2.5)y

simplify by equation.

3(-2.5)-8(-2.5)y=-7.5+20y

=-7.5+20y

Hope this helps!

Thanks!

Have a great day!

3 0
3 years ago
If the price of upholstery fabric is $12.49 per yard, how much will 16 yards cost?
Oliga [24]
16 yards will cost $199.84 assuming there is no tax. We know this because

12.49 X 16 = 199.84
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1. What is the probability of rolling a number greater than a 4 on a standard dice? Remember to reduce your fraction.
    8·2 answers
  • Most skilled individuals texting are less likely to have an accident compared to the ones that have to look at their phones?
    8·2 answers
  • Nadia bought 4.3 pounds of ham on Tuesday and 1.7 pounds of ham on Wednesday. She spent a total of $41.94. What was the price of
    11·1 answer
  • mr perkins has $120 in a savings account. the interest rate is 5% per year and is simple interest. how much will he have in 2 ye
    5·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=ax%2Bb%3Dc" id="TexFormula1" title="ax+b=c" alt="ax+b=c" align="absmiddle" class="latex-formul
    12·1 answer
  • Archie can walk 1 mile in 1/3 hour. How far can walk in 3 hours explain how you found the answer​
    14·1 answer
  • The length of an object in feet is equal to 3 times its length in yards. The length of a water slide is 48 feet. Write and solve
    9·1 answer
  • Donald says he uses a standard number cube for simulations that involve 2, 3, or 6 equal outcomes. Complete the explanation for
    14·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 10 ounces of chocolate chips for $1.66 Choice B: 20 ounces of chocolate
    7·2 answers
  • The definition of opposite integers?!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!