Answer:
Both sizes are better because they cost Same.
Step-by-step explanation:
Consider the provided information.
A coupon offers $1.00 off the 16
Quantity Price
Pint 16 $3.98
Quart 32 $5.98
If he gets $1 off for the 16-ounce size. The price will be:
3.98-1=2.98
He needs to pay $2.98 for 16-ounce pint.
Now find which one is better by calculating the unit rate.
![\frac{Cost}{weight}=\frac{2.98 }{16}\approx0.186](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7BCost%7D%7Bweight%7D%3D%5Cfrac%7B2.98%20%7D%7B16%7D%5Capprox0.186)
Therefore, the cost of 1lb would be $0.186
For Quart 32 find the unit rate as shown:
![\frac{Cost}{weight}=\frac{5.98}{32}\approx0.186](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7BCost%7D%7Bweight%7D%3D%5Cfrac%7B5.98%7D%7B32%7D%5Capprox0.186)
Therefore, the cost of 1lb would be $0.186
Hence, both of the size are better as the unit rate is same.
<span>I believe the answer is 60.75pi, calculated as follows:</span>
Area of Circle: (9 * 9) * pi = 81pi
Area of Shaded Area = (90 / 360) * 81p = 20.25pi
81pi - 20.25pi = 60.75pi