y = - 5
substitute the value of x = 4 into the equation and solve for y
- 12 + 9y = - 57 ( add 12 to both sides )
9y = - 45 ( divide both sides by 9 )
y =
= - 5
Answer. multiply 13 and 64 then round to the nearest tenth
Step-by-step explanation:
I hope it helps :)
Answer:
28.2
Step-by-step explanation:
7.2 + 7.3 + 6.9 + 6.8 = 28.2
Answer:
Each can costs $0.86
Step-by-step explanation:
We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.
11.18/13 = 0.86
I hope this helped and please mark me as brainliest!
The slope is negative as it slopes to the left
using the extremities of the line:-
-(10+10 / (10 + 10) = -1
slope is -1.