1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ankoles [38]
2 years ago
8

What is an equation of the line that passes through the points (0,8) and (-5,4)? Put your answer in fully reduced form.​

Mathematics
1 answer:
bonufazy [111]2 years ago
8 0
The equation is Y=0.8x+8
You might be interested in
9 kg of washing powder cost $10.80. What is the cost of 1 kg of washing powder?
Andrei [34K]

Answer:

cost of 1 kg of washing powder is $1.2

Step-by-step explanation:

9 kg = $10.80

<u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u>

cost for 1 kg =

  • 10.80 ÷ 9
  • $1.2

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Natara is training to run a 26-mile marathon. Each week, she increases the distance she runs on her training days. Over the firs
ValentinkaMS [17]

Answer:

Week 8

Step-by-step explanation:

For each week add 3 miles until you reach 26 miles

Week 1:5

Week 2:5+3=8

Week 3:8+3=11

Week 4:11+3=14

Week 5:14+3=17

Week 6:17+3=20

Week 7:20+3=23

Week 8:23+3=26

Hope this answers your question :)

8 0
2 years ago
1. What number is 59% of $45?
Montano1993 [528]

Answer:

It is $26.55

Step-by-step explanation:

=59% of 45

=59/100*45

We get

=59*45/100

=2655/100

=$26.55

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What Is the common denominator of y+(y-3/3) in the complex fraction <br> y+(y-3/3)/5/9+2/3y
sladkih [1.3K]

Answer:

3, d on edge..................

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Are the ratios 7:11 and 9:13 equal?
Shtirlitz [24]
No because 7/11 is 0.(63) and 9/13 is 0.692
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Simplify the expression- 3 - 5/6 / 5/2
    12·1 answer
  • A certain windshield wiper is 10 inches long. The rubber blade is 6 inches long and attached at the outside end. If the wiper sw
    11·1 answer
  • Hallie hikes 5 miles in 90 minutes.
    9·2 answers
  • Check out this rectangular prism. Find the surface area of the rectangle prism (above)) using its net (below)
    10·1 answer
  • What is the solution of​
    14·1 answer
  • Susan is taking Western Civilization this semester on a pass/fail basis. The department teaching the course has a history of pas
    11·1 answer
  • in 1990 the population of the midwest was about 60 million during the 1990s the population of this area increased an average of
    13·1 answer
  • Urgent need the answers plz help.
    8·1 answer
  • ANYONE PLEASE HELP ME WITH MY MATH HOMEWORK I REALLY NEED THE ANSWER RIGHT NOW BECAUSE I HAVE TO PASS THIS LATER I HOPE Y'ALL CA
    14·2 answers
  • I need help please ​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!