Answer:
The solutions to the system of equations are:

Step-by-step explanation:
Given the system of the equations

Isolate x for for 4x-3y=-13


Divide both sides by 4

substitute y=5


The solutions to the system of equations are:

Answer:
Let the no. Of cheese pizzas be x
Let the no. Of pepperoni pizzas be y
x + y = 45 (No. Of pizzas)
x = 45 - y
6x + 8.5y = 365 (cost of pizzas)
6(45-y) + 8.5y = 365
270 - 6y + 8.5y = 365
2.5y = 365 - 270
2.5y = 95
y = 95/2.5
y = 38
x = 7
Therefore 7 cheese pizzas were sold and 38 pepperoni pizzas were sold
Hope this helps!
Answer:
288 in²
Step-by-step explanation:
The formula used to solve this question is :
Lateral Surface Area = s( P1 + P2)
Where s = slant height = 2 inches
P1 and P2 = Perimeter of the bases
Perimeter of base 1 = 4 × length of the end of the small square
4 × 17 inches = 68 inches
Perimeter of base 2 = 4 × length of the end of the large square
4 × 19 inches = 76 inches
Lateral Surface Area = 2 × (68 + 76)
= 2 × 144
= 288 in²
B. $0.35
since to find the unit rate of one candy bar, you have to divide $350 by 1000 and you get $0.35
the rate is 350/1000 = 0.35/1
Let length of the hypotenuse = 3x and length of given leg be x feet.
then (3x)^2 = x^2 + 648
8x^2 = 648
x^2 = 81
so x = 9 and 3x = 27
Hypotenuse is 27 feet and the leg equals 9 feet.