Answer:
$9.59 for 7 bags of potatoes
Step-by-step explanation:
First you find the unit rate by dividing 6.85 by 5.
The unit rate should equal $1.37.
Then you multiply that and 7 which equals $9.59
plz mark me brainliest.
i have spent much time in it.
ANSWER: 20:4 in simplest form is 5:1
X value is going up and y value is moving up and down. So, it`s look like a quadratic function. y intercept is 12 and x intercept is 2 and 6. and vertex is (4,-4). than f(x)= a(x-4)^2+4. and put (0,12). and 16a+4=12. a=1/2. f(x)=1/2x^2-4x+12 or 1/2(x-4)^2+12