1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dima020 [189]
3 years ago
9

Jordan has a checking account. he withdrew $90 from an ATM Tuesday. Thursday he deposited $20. Friday he wrote a check for $15 w

hat was the total change in Jordan account ​
Mathematics
1 answer:
AleksandrR [38]3 years ago
8 0

Answer:

The total change in his account is of -$85, that is, a loss of $85

Step-by-step explanation:

We combine these changes. So

On Tuesday, he withdrew $90 from his account, which means that, the total change, initially of $0, is now of -$90.

On Thusday, he deposited $20, which means that the total change of -$90 is now of -$90 + $20 = -$70

On Friday, he wrote a check of $15, removing 15 from his account, which means the total change will be of -$70 -$15 = -$85

You might be interested in
Help I need help on this
zvonat [6]

Answer:

-4

Step-by-step explanation:

-3-9 +8

-12 + 8

= -4

7 0
3 years ago
Which of the following best describes the equation y= -2/7x +12
Lady bird [3.3K]
Linear, because the graph of the line is just a straight line without any curves, and the power of x is 1. If x was raised to the second, third, fourth, etc. power, it would be a nonlinear equation.
8 0
3 years ago
Perimeter of a square painting is 216 centimeters. How long is each side?
RUDIKE [14]
Perimeter is the addition of all 4 sides and a square as all the same sides. so every side will be the same. so if you divide 216 by 4 you get 54. you can check this by adding 54+54+54+54=216 or 54x4=216
8 0
3 years ago
Jeff said his City got 11/3 inches of snow.write this fraction as a mixed number
olchik [2.2K]
11 is divisible by three three times with a remainder of two so the mixed number would be 3 2/3<span />
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use Structure Tyler explained how he multiplies
aleksandrvk [35]

Answer:

The property that I would use is that however many decimal points are in the equation is the number of decimal places in the answer

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A product costs $48.50 for 75 feet. How much does it cost per inch?
    12·2 answers
  • I need help with 6-10 please
    6·1 answer
  • 41 tens×4hundreds=<br> 410×400=
    7·1 answer
  • Solve photo question, please. :)
    11·1 answer
  • Can someone please help​
    7·1 answer
  • Need help with thiss guys!!!
    12·1 answer
  • Tanisha rode her bike 19.625 miles in 2.5 hours. What was her average speed
    12·2 answers
  • A package of 6 pairs of insulated socks cost $85.20 what is the unit price of thepairs of socks
    9·1 answer
  • Can you help me Round this ??
    8·1 answer
  • Laws of Exponents
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!