1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivan
3 years ago
5

What is the simple interest at the end of two year for a loan of rupees 20000 at 10% intrest annum

Mathematics
1 answer:
alexgriva [62]3 years ago
5 0

Answer:

4000 rupees

Step-by-step explanation:

20000×10×2/100

= 4000 rupees

You might be interested in
A model of a tree is made using a scale of 1 inch = 25 feet. What is the height of the actual tree if the height of the model is
Anni [7]
The tree is 109.375 feet tall
7 0
2 years ago
How many solutions does the equation have<br> y=2x^2+3x-10=0
Natali [406]

Answer:it has two

Step-by-step explanation: x =(3-√89)/4=-1.608

x =(3+√89)/4= 3.108

8 0
2 years ago
Translation is a congruency transformation. True or false
frutty [35]

Answer:

True

Step-by-step explanation:

In a translation, the figures face the same direction and are congruent.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
There will be 25 party guests. 8
Zinaida [17]
First you need to know how much each guest will eat
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kyle gave 2/7 of his money to his wife and spent 4/5 of the remainder. If he had $300 left, how much money did he have at first?
densk [106]

Answer:

$5,250

Step-by-step explanation:

2/7x - [4/5(2/7x)] = 300

2/7x - 8/35x = 300

10/35x = 8/35x = 300

2/35x = 300

2x = 10500

x = 5250

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Ms. Nina wants to buy candy mix for $1.00 per pound. If she already bought 50 pounds of candy for $1.20 per pound, how much cand
    15·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7Dx%20%2B%5Cfrac%7B1%7D%7B4%7D%20%3D%20%5Cfrac%7B1%7D%7B3%7Dx%20%2B%20%5Cfr
    7·1 answer
  • You are driving home on a weekend from school at 55 mi/h for 110 miles. It then starts to snow and you slow to 35 mi/h. You arri
    12·1 answer
  • $0.25 per ounce mags spent a total of $2.65 on pineapple
    6·1 answer
  • Asap...?<br><br> anyone.....?
    8·2 answers
  • WHOEVER ANSWERS FIRST I WILL GIVE YOU BRAINLIEST
    8·1 answer
  • Cost of a cell phone: $249.50<br> Markup: 30%
    8·1 answer
  • The table shows a proportional relationship between x and y. What is the unit rate of y per x? A)1 B)2 C) 4 D)5
    8·1 answer
  • How to arrange four 3's to produce 33?​
    13·1 answer
  • Let’s talk<br> Read my profile pic
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!