Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
R=16
J=32
20+40(which is 20×2)=60
20-4=16
16×2=32
6000 would be your answer
Im pretty sure the answer id b
Answer:
8x^5
Step-by-step explanation:
4x³×2x²
=4×2x³+²
=8x^5