1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artemon [7]
3 years ago
9

Which equation represents the solution of the equation 6x - 18 = 30?

Mathematics
2 answers:
liraira [26]3 years ago
8 0

Which equation represents the solution of the equation 6x - 18 = 30?

B. x = 8

defon3 years ago
7 0

Answer:

x=8

Step-by-step explanation:

firstly take 30+18 which equals 48 and then divide that by six which will give you 8 as your answer

You might be interested in
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
René is twice as old as Jim In four years the sum of their ages is 60 how old are they now
Brrunno [24]
R=16
J=32
20+40(which is 20×2)=60
20-4=16
16×2=32
3 0
3 years ago
What is 60,000 10 times as much
Veseljchak [2.6K]
6000 would be your answer 
7 0
4 years ago
Refer to the figure below to complete the following problem.
Ratling [72]
Im pretty sure the answer id b
4 0
3 years ago
Answer this question to get marked as brainliest!!!!!!
Law Incorporation [45]

Answer:

8x^5

Step-by-step explanation:

4x³×2x²

=4×2x³+²

=8x^5

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 2*5(6–8)7-8(58-7) please help my solve
    14·1 answer
  • Show how u got the answer 309×42
    9·1 answer
  • What is the value of x in the equation shown below? <br> 2(x+8)-4x=10x+4
    6·2 answers
  • Studying mathematics in the night is better than the morning study and why?
    10·1 answer
  • Ashley had a summer lemonade stand where she sold small cups of lemonade for $1.25 and large cups for $2.50. if ashley sold a to
    15·1 answer
  • Which expression is equivalent to 6x2 – 19x – 55?
    9·2 answers
  • Someone, please help I'll give you brainiest!!
    15·1 answer
  • PLEASE HELP WILL MARK BRANIEST IF RIGHT
    13·1 answer
  • Help fast if you don’t know don’t answer
    9·1 answer
  • Compare the two numbers by choosing &lt;, &gt;or =
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!