Answer:
the answer is 96°
Step-by-step explanation:
it is an isosceles triangle as it's 2 sides are equal.
for an isosceles triangle, the angles made by the equal sides with the third side are equal.
and the sum of all angles in a triangle = 180°
42 + 42 + x = 180
x = 180 - 84
X = 96°
Answer:
3(3x+2)
Step-by-step explanation:
Answer:
False
sin (y) / cos (y) = cos (y)
cos (y) could be any value from -1 to 1.
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
5(x+1), when expanded, becomes 5x + 5, which is ot the same as 5x + 1.
Answer:
$5
Step-by-step explanation:
To find the unit price, we have to divide the price, $25, by the number of units, 5.
= 5
So, the unit price is $5 per pound.
Good luck ^^