1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lana [24]
3 years ago
11

Graph the line y+3=2(x+2)

Mathematics
1 answer:
Daniel [21]3 years ago
5 0
Attached is the line graphed. But first to graph this line you must get y by itself. 

1.Multiply 2 to everything in the parentheses. You should get y+3=2x +4. 
2.Subtract 3 from both sides to isolate the y-variable.You should get y=2x+4-3
3.Simplify. You should get y=2x+1.
4.Pull out the slope and y-intercept and graph the line.

You might be interested in
Find the measure of the indicated angle.
marusya05 [52]

Answer:

the answer is 96°

Step-by-step explanation:

it is an isosceles triangle as it's 2 sides are equal.

for an isosceles triangle, the angles made by the equal sides with the third side are equal.

and the sum of all angles in a triangle = 180°

42 + 42 + x = 180

x = 180 - 84

X = 96°

4 0
3 years ago
Factor the expression completely. 9x+6
Kamila [148]

Answer:

3(3x+2)

Step-by-step explanation:

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
A counterexample for sinytany=cosy is 0 degrees<br> true or false?
Talja [164]

Answer:

False

sin (y) / cos (y) = cos (y)

cos (y) could be any value from -1 to 1.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
1. Is 5(x+1) the same as 5x+1? Explain your
tatiyna

Answer:

Step-by-step explanation:

5(x+1), when expanded, becomes 5x + 5, which is ot the same as 5x + 1.

5 0
3 years ago
5 pounds of almonds cost $25. What is the unit price per pound?
denis23 [38]

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

To find the unit price, we have to divide the price, $25, by the number of units, 5.

\frac{25}{5} = 5

So, the unit price is $5 per pound.

Good luck ^^

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • (-root3a-a)² <br>please solve this send answer quickly <br>As soon as possible ​
    7·1 answer
  • Find the sum of the first 8 terms of the sequence: -5. 15, -45, 135, .......
    8·1 answer
  • If a scale factor is grater than 1, then your figure gets
    7·2 answers
  • The height of a building, measured in feet, is an example of:_______.
    5·1 answer
  • Please help me with this homework please
    9·1 answer
  • The average number of passes in a football game is right skewed with mean 75 and variance 961. If we sample 100 random games, wh
    8·1 answer
  • 19<br> Work out the highest common factor (HCF) of 75 and 105
    10·2 answers
  • Consider the sequence whose first five terms are shown below.
    5·1 answer
  • jesse walks 3 miles per hour to school.the school is 1.5 miles away.How long would it take jesse to walk to school
    12·1 answer
  • Victoria bought 14 chicken wings for 19.60. If victoria spent 23.80, how many chicken wings did she buy
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!