1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
WINSTONCH [101]
3 years ago
14

What is the value of 3.45 + 2.6 + 32.007?​

Mathematics
2 answers:
bulgar [2K]3 years ago
4 0
38.057 is the total
Yakvenalex [24]3 years ago
3 0

Answer:

38.057

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is a coordinar plane
Mars2501 [29]
The plane<span> determined by a horizontal number line, called the x-axis, and a vertical number line, called the y-axis, intersecting at a point called the origin. Each point in the </span>coordinate plane<span> can be specified by an ordered pair of numbers.</span>
8 0
3 years ago
What is the square root of -1?
lora16 [44]

Answer:

i

Step-by-step explanation:

i means imaginary because whatever you try you can't get a number which squared gets a negative number.

4 0
3 years ago
Question: which of the following is equal to -7?
evablogger [386]

Answer:

-2-5

Step-by-step explanation:

-2-5   = -7

2-5  -3

-5+2 = -3

5+(-2) = -3

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The points A(-3,6), B(8,6), C(8,-4) and D(-3,-4)
murzikaleks [220]

Answer:

what about them

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Write three functions. In the first function, y should vary directly with x. In the second function, y should vary inversely wit
skelet666 [1.2K]
<span>A) First function, y varies directly with x.

1) function: y = (3/4)x

2) graph: it is a straight line that passes through the origin and has slope 3/4. The slope means that the rate of change of the function is 3 units per every 4 units the x-value incresase or, what is the same 0.75 units per incresase unit of x - value.

3) real world example

 A recipe of a cake instructs to use 3 cups of sugar for every 4 cups of flour. So, how much flour you need if you have 12 cups of sugar?

y = (3/4)x , so if x = 3, y = (3/4)*12 = 3*12/4 = 9.

So, given that the variation is direct you multiply the number of cups of sugar times the constant rate, 3/4, to get the number of cups of flour in relation with the given amount of sugar.

B) The second function: y varies inversely with x.

Inverse variation => y*x = constant or y = constant / x.

Tnat means that if x increase y will decrease in the same factor that x increases.

1) function: y = 12 / x

2) graph: the form of this graph is called hyperbola, it is a decreasing line from left to right. It has two asymptotes, the y-axis (x =0) and the x-axis (y = 0). That means that x and y can never be zero.

As the x-value approaches 0, the y value approaches positive or negative infinity;  as the y-values approaches 0 the x-values approaches to positive or negative infinity.

If you take the positive values, the graph is a decreasing curve in the first quadrant (x and y are positive).

If you take the negative values, the graphs is a decreasing curve in the third quadrant (x and y are negative)

3)  real world example.

The relatioship between velocity and time in a uniform motion.

If the distance run by an object is constant, as the velocity increases the time decreases in the same factor.

Suppse a distant of 100  km between cities A and B.

How long will it take to travel from A to B at 50 km/ h and 25 km/h ?:

100 km = velocity * time

at 50 km/h: 100 km = 50 km/h * t => t =  [100 km ] / [50 km/h] = 2 hours

at 25 km/h: 100 kg = 25 km/h * t => t = [ 100 km ] / [25 km/h] = 4 hours.

 C) Third case, the relationship between x and y should is neither inverse variation nor direct variation.

Of course, there are infinite type of functions that are neither inverse variation nor direct variation: linear (that do not passe through the origin), quadratic, exponential, logarithmical, trigonometric sine, ...

1) example of function: y = 30 + 2x

2) graph: it is a straigh line with y-intercept 30 and slope 2.

3) real world example:

The cost of producing chairs consists of 30 dollars of rent for the facility plus 2 dollar to produce each chair, so the total cost y is 30 + 2x.
</span>
3 0
3 years ago
Other questions:
  • sarah uses a recipe to make 2 gallons of her favorite mixed-berry juice. the containers she plans to use to store the juice have
    9·2 answers
  • What do you get when you multiply 3x(8x-11)
    11·2 answers
  • *PLEASE HELP ME* WILL REWARD BRANLIEST
    11·1 answer
  • Please help me answer this!!!
    11·1 answer
  • Khaya is delivering groceries to his mother who stays 8km from the shop. How long will it take him to cover this distance if he
    14·1 answer
  • A hemispherical tank is filled with water and has a diameter of 22 feet. If water
    5·2 answers
  • Side lengths and angle measures in similar figures ​
    13·1 answer
  • Can someone help me? I don’t have much time.
    12·1 answer
  • GEOMETRY - triangle similarity
    10·2 answers
  • You are skateboarding at a pace of 30 meters every 5 seconds. your friend is in-line skating at a pace of 9 meters every 2 secon
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!