Answer:5 days
Step-by-step explanation:
16 divided by 4=4 postcards a day
20 divided by 4=5
5 days in total
hope this helps . Please mark brainliest
Answer:
k = 73
Step-by-step explanation:
The sum of all the angles in a triangle is 180 degrees.
62
° + k + 45
° = 180
Solve the equation for k
Add 62
° and 45
°
k + 107 = 180
Move all terms not containing C to the right side of the equation.
Subtract 107 from both sides of the equation.
k = 180 − 107
Subtract
k = 73
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
Hope this helps you:)
Hello!
The most logical equation would be b)
Hope it helps, have a nice day!
Answer:
f(x)= 6x+9....
Step-by-step explanation:
The given equation is:
y-6x-9=0
Add 6x+9 at both sides:
y-6x-9+6x+9=0+6x+9
Solve the like terms:
on the L.H.S -6x will be cancelled out by +6x and -9 will be cancelled out by +9
y=6x+9
Now convert it in function notation:
f(x)=y
f(x)= 6x+9....