1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marianna [84]
3 years ago
11

Solve x4 - 34x2 = -225

Mathematics
1 answer:
RSB [31]3 years ago
6 0

Answer:

x= -5,5 and -3,3

You might be interested in
A line passes through the point (4, -3) and has a slope of -3. Write an equation in slope-intercept form for this line.​
Alex73 [517]

y=-3x+9

explanation

m=-3 (X1,Y1) = (4,-3)

(y-y1)= m×(x-x1)

(y-(-3))=-3(x-4)

y+3= -3x+12

y=-3x+12-3

y=-3x+9

6 0
2 years ago
3 pens cost $2.70. What is the cost per pen?
marissa [1.9K]
2, 70$ : 3 = 0, 9o $The total cost for each pen 
_____________
3 0
3 years ago
A coin collection is made up of 34 coins comprised of nickels and dimes. The total value of the collection is $1.90. How many di
riadik2000 [5.3K]

Answer:

x = nickels

y= dimes

x + y = 34

.05x + .10y= $1.90

-.10x - .10y = -3.40

-.05x + .10y = 1.90

-.05x = -1.50

x = 30 nickels

30 + y = 34

y = 4 dimes

(3,4)

7 0
3 years ago
Instructions: Simplify the algebraic expression.<br><br> −12(32x−10y)
allochka39001 [22]

Answer:

-384x - 120y

Step-by-step explanation:

General Concepts and Formulas:

Brackets

Parentheses

Exponents

Multiplication

Division
A
ddition
S
ubtraction

Steps:

1) Distribute

-12(32x-10y)

We must distribute the expression above by multiplying -12 by the coefficients and then adding the variables.

So first, multiple -12 by 32 and add the variable 'x' when getting the product:

-12(-384x - 10y)

Now that we have one part, let's solve the other part.

We now must multiple -12 by -10, which gets us 120, now we must plug in:

(-384x - 120y)

(Remove parenthesis)

⇒  -384x - 120y

4 0
1 year ago
It costs you $22.25 per day to rent a car in New York City. In addition, you have to pay 16 cents for every mile you travel. How
olganol [36]

Answer: $178.13

Step-by-step explanation:

418x0.16=66.88

22.25x5=111.25

111.25+66.88=178.13

4 0
3 years ago
Other questions:
  • State whether we are looking for the PART, WHOLE, or PERCENT: 40 is 25% of what number?
    11·2 answers
  • Trigonometric Identities and Applications? help
    6·1 answer
  • 10 points! How do you find the area of shaded region? Height of triangle is 4m
    10·1 answer
  • A board 60 in. Long is cut two parts so that the longer piece is 5 times the shorter. What are the length of the two pieces?
    11·1 answer
  • Whats the surface area of a pyramid with 4m and 4m and a height of 3m​
    7·1 answer
  • You and your brother are reading the same novel. You want to get ahead of him in the book, so you decide to read 303030 minutes
    9·2 answers
  • Hello please help thanks
    15·1 answer
  • Does the graph represent a function? why or why not?
    10·2 answers
  • The refrigerator part of a refrigerator freezer has a volume of 27 cubic feet. The freezer part is 2 feet high 2 feet deep and 3
    14·1 answer
  • Module 4 Quiz 1
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!