1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bond [772]
3 years ago
7

At Super Grocery, potatoes cost $2.85 for 5 pounds. At Value Market, potatoes cost $4.20 for 7 pounds. What is the unit price of

a pound of potatoes at Value Market.

Mathematics
2 answers:
Olin [163]3 years ago
8 0

<em>$1.66 per pound of potatoes.</em>

<em></em>

Sholpan [36]3 years ago
5 0

Answer:

$1.66 per pound of potatoes.

Step-by-step explanation:

7/4.20 = 1.66$ per Pound

Mark as brainllest

You might be interested in
Line $l_1$ represents the graph of $3x + 4y = -14$. Line $l_2$ passes through the point $(-5,7)$, and is perpendicular to line $
nikitadnepr [17]

Answer:

stop typing money

Step-by-step explanation:

2 timothy chpt 3 says many ppl will be lovers of money dont be one of them

5 0
3 years ago
Please help! Will mark the brainliest!
dimaraw [331]
(f+g)(5)=33 is the answer
3 0
3 years ago
An executive is earning $45,000 per year. This is
Marizza181 [45]
Her salary 4 years ago would have been $30,000.

If 45,000 is 15,000 less than double her previous salary, we must first add 15,000 to 45,000 to find what double her salary was.

45,000+15,000=60,000.

Since this is twice her salary, we divide this by 2.

60,000/2= 30,000.

So, her salary 4 years ago would have been $30,000.

I hope this helps!
4 0
2 years ago
MAX POINTS PLEASE HELP BRAINLIEST FOR CORRECT ANSWER W/ EXPLANATION
maksim [4K]

Answer:

(f o g)(-2)= 11

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
C(x)=2x^2-400x+31,000
NemiM [27]
This is a quadratic so if you want to find the solutions, use the quadratic formula. Google quadratic formula and videos on it and how to use it will pop up.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve for K, the constant of variation, in a joint variation problem where y=520, x=5, z=6.5. Solution is?
    14·1 answer
  • Find the area of the triangle. Enter your answer in the box. I really need help with this, the image is below
    9·1 answer
  • 20 points help !!!!!! Please !!
    14·2 answers
  • Reflect point a (1,1) over y axis
    5·2 answers
  • The students in a class were each asked to name their favorite meal of the day. The results are shown in this percentage bar gra
    9·2 answers
  • It represents the set of traits, competencies and values an individual would like to possess.
    7·1 answer
  • If csctheta=11/4 &amp; tan Thea&lt; 0 Use the fundamental identities to evaluate cottheta.
    12·1 answer
  • The value of all of the quarters and dimes in a
    8·1 answer
  • Find the area. 14 m 4.5 m 4.5 m 9m 12 m 3 m 3 m <br><br>plzzz help meeee​
    9·1 answer
  • Of the numbers 7, 8, 9, and 10, which is a solution to the inequality n – 5 &lt; 3? Hurry Plz
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!