1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FinnZ [79.3K]
2 years ago
12

3⁄2 c + 23 = 38 solve to-step equations

Mathematics
1 answer:
Kaylis [27]2 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

c=10

You might be interested in
Help me please with that one
zubka84 [21]
The length of the wall would be 52 inches,why because you know that i inch iss 6 ft and because you already have 8 inches go ahead and multiply 8 by 6 and you get 48. you need to figure out what is 2/3 of 6 and it is 4 because 2 goes into 6 three times so 2+2 is 4. let me know if this helps you at all or if you have any questions
8 0
2 years ago
Help pls will mark BRAINLY
Daniel [21]

Answer:

place your dots on the grid

Step-by-step explanation:

for example r would beeee uhm 3 y x 2

6 0
2 years ago
Estimate the product by roundup 5 ×5503
Mumz [18]
5 can stay as is, but 5503 can be rounded to 5500 so 5500x5=27500
6 0
3 years ago
A scientist filled an eye dropper with vinegar. Which of the following amount would fit in an eye dropper?
oee [108]
(C.) 10 milliliter it the answer I choose and got it right
8 0
3 years ago
Everyday on his way to his part time job, Landon stops by Starbucks for a Caramel Frappuccino and a cake pop. He gets another cu
il63 [147K]

Answer:

If a week is 7 days then a Caramel Frappuccino cost 2 dollars (unrounded cost 1.99285714)

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A scale on a map shows that 2.52, 5 centimeters = 15 kilometers. What number of actual kilometers are represented by 17.5 centim
    8·1 answer
  • What is 63 over 75 as a decimal?
    8·1 answer
  • for every 4 flutes, there are 10 carinets. if there are 30 more clarinets than flutes, how many instruments are there altogether
    10·1 answer
  • Henry bought pound of roasted almonds for $5. He wants to know the price per pound. What is the price per pound?
    9·2 answers
  • PLEASE HELP ME!!!!!
    11·2 answers
  • Find the slope using the points (-1,-4) and (2,-2)
    8·2 answers
  • Geometry Select the correct answer from each drop-down menu. Given that , ° and °.
    13·1 answer
  • Elijah is taking a multiple choice test with a total of 100 points available. Each question is worth exactly 2 points. What woul
    14·2 answers
  • Instructions: Solve the following equation for the variable given.
    7·1 answer
  • 7(4g) + 3(5h) +2(-3g) g=1/2, h=1/3
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!