1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naya [18.7K]
3 years ago
7

Department b had 1,000 units in beginning work-in-process which had transferred in costs of $2,500 from department a associated

with them. during the period, 12,000 more units having costs of $36,000 were transferred in to department b from department
a. what is the unit cost for the units transferred from department
a.
Business
1 answer:
adelina 88 [10]3 years ago
3 0
The unit cost is 25,000
You might be interested in
What does it mean to start a business out of the necessity
gregori [183]

Starting a business out of necessity reffers to making a decision based on specific criteria that has an affect on a certain number of people. In this situation, a person is making the decision they feel is best based on information collected and parts of an oganization that needs to be changed. It's imparative to do your research and decided what and why things need to change and the best way to acheive success in doing so.

3 0
3 years ago
Gusler Corporation makes one product and has provided the following information:
Gre4nikov [31]

Answer:

$807,500

Explanation:

First determine the cost per unit (U) as a function of cost of materials (M):

M = 2 * $2.00 = $4.00

And cost of labor and overhead (L):

L = 2.7*($20.00+$10.00)

L= $81.00

Total cost per unit is:

U = M + L = $4.00+ $81.00

U = $85.00

The estimate cost of goods sold for the month of May (C) is the product of the cost per unit by the number of units sold during the month (9,500):

C= $85.00*9,500

C= $807,500

Therefore, the estimated cost of goods sold for May is closest to $807,500

8 0
3 years ago
Money your company has in the bank is called what?
Nutka1998 [239]
The answer is a, a cash reserve
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Investing in stocks is like gambling when:
bearhunter [10]
If so maybe see hope help
6 0
3 years ago
In making decisions for commercial janitorial & maintenance services, inc., isaiah uses a cost-benefit analysis. this analys
harkovskaia [24]
<span>The cost-benefit analysis Isaiah used is part of a systematic approach, a process where business decisions are analysed. In this case, the benefits acquired from using the commercial janitorial and maintenance are summed up, and the costs associated with taking their services are subtracted from it. The outcome of this analysis will help determine Isaiah if the commercial janitorial and maintenance services, inc. is financially beneficial to the company or not.</span>
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Product indicators of sensitivity to price include all of the following EXCEPT:
    9·2 answers
  • When a negotiable instrument is transferred, the transferor warrants all of the following EXCEPT:_______
    13·1 answer
  • Which tasks are done by both historians and detectives? Check all that apply.
    6·2 answers
  • I wanna to know answers for this questions
    11·2 answers
  • "Have you considered paying workers for what they produce? I found that when i paid employees by the pice, their productivity we
    6·1 answer
  • A country has nominal GDP equal to $204.31 billion in 2018. The GDP deflator in 2018 has a value of 112.64. What was the value o
    5·1 answer
  • A corporation purchases 20 000 shares of its own $20 par common stock for $35 per share, recording it at cost. What will be the
    10·1 answer
  • WaterwayCompany has the following equivalent units of production for July: materials 15460 and conversion 11540. Production cost
    5·1 answer
  • Suppose the Digby company expands to other markets with good designs, high awareness and easy accessibility, what strategy would
    8·1 answer
  • Alejandro works nights at a restaurant. His job is to prepare drinks for customers. He serves drinks directly to customers who s
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!