1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naya [18.7K]
3 years ago
13

Word Problem:

Mathematics
1 answer:
Aloiza [94]3 years ago
8 0

Answer:

$135.80

Step-by-step explanation:

Adult = $18.40

Child = $18.40 - $3.80 = $14.60

($18.40 × 5) + ($14.60 × 3)

$92.00 + $43.80 = $135.80

You might be interested in
4 times a number is increased by 15, the answer is the same as when 70 is decreased by the number
pentagon [3]

4n+15=70+n


I'm pretty sure this is the answer

Have a good day!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of the composite shape below?​
Hatshy [7]
5*2=10
10+12*4.5=64cm^2

Hope it helps
5 0
3 years ago
Please help! Important
guapka [62]
Add the two angles and set them equal to 180, them solve for x
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the surface area of the regular pyramid
butalik [34]

Answer:

<h3 /><h3><em>surface are of the pyramid =(1/2×6×5.2)+(3×1/2×6×10) =15.6+90 =105.6 yd²</em></h3>
5 0
3 years ago
Can someone pls help im new to this
Serggg [28]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

\frac{-10}{-2} \\\\5

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Check the apply π\6 is the reference angle for
    5·2 answers
  • HELP PLEASE!!!
    6·1 answer
  • (9.4x-3y) -(4.5x-8y) simplified
    10·1 answer
  • What is 4/8 divided by 7/8
    9·2 answers
  • If the sales tax for the city of Richmond is 6%, how much tax would you pay for a Playstation 5 that costs
    13·1 answer
  • A few years ago, when the fuel tank in Sally’s car was completely empty, she paid $63 to fill the tank with 22.5 gallons of gaso
    10·2 answers
  • Last one!! Help for brainliest!!
    14·1 answer
  • Find the solution to the system by the substitution method. Check your answer.
    5·1 answer
  • If Sheena buys 6 bags of apples for $15.30US, what is the unit price of a bag of apples? $
    14·1 answer
  • If t1 = 4, s1 = 5, and s2 = 2, determine the value of t2
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!