Answer:
10p-30=40
Step-by-step explanation:
you distribute the number outside the () so 2p times 5 and 6 times 5 and you get 10p-30=40
Answer:
The answer is -0.7
Step-by-step explanation:
is the right answer
Answer:
x = 5/16
Step-by-step explanation:
2 3 x −1 9 x + 5 = 20 x
x = 5/16
So what we do first is find out the cost per foot which is 305÷154=1.9805194805194805195
Then we find out the area of the second rug which is 288 feet and multiply that by the cost 1.9805194805194805195. We then get 1.9805194805194805195x288=570.38961038961038961