1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
snow_lady [41]
3 years ago
11

Canarie Manufacturing produces snow shovels. The selling price per snow shovel is $29.00. There is no beginning inventory. Costs

involved in production are: Direct material $4.00 Direct labor 4.00 Variable manufacturing overhead 3.00 Total variable manufacturing costs per unit $11.00 Fixed manufacturing overhead per year $233,550 In addition, the company has fixed selling and administrative costs of $162,400 per year. During the year, Canarie produces 51,900 snow shovels and sells 46,500 snow shovels. Exercise 5.11 What is the value of ending inventory using full costing? Value of ending inventory
Mathematics
1 answer:
Fantom [35]3 years ago
6 0

Answer:

Value of ending inventory = $97,650

Step-by-step explanation:

Full costing is a costing method that consider all the costs including all variable and fixed costs in determining the cost of producing products or services.

From the question, we have the following:

Total variable manufacturing costs per unit = $11.00

Fixed manufacturing overhead per year = $233,550

Number of snow shovels produced during the year = 51,900

Number of snow shovels sold during the year = 46,500

Therefore, we have:

Total variable manufacturing costs incurred during the year = Total variable manufacturing costs per unit * Number of shovels produced during the year = $11.00 * 51,900 = $570,900

Based on full costing, we have:

Total cost of producing snow shovel during the year = Fixed manufacturing overhead per year + Total variable manufacturing costs incurred during the year = $233,550 + $570,900 = $804,450

Production cost per unit = Total cost of producing snow shovel during the year / Number of snow shovels produced during the year = $804,450 / 51,900 = $15.50

Number of ending inventory = Number of snow shovels produced during the year - Number of snow shovels sold during the year = 51,900 - 46,500 = 6,300

Value of ending inventory = Number of ending inventory * Production cost per unit = 6,300 * $15.50 = $97,650

You might be interested in
Evaluate (x-a+3) if the value of x is (a+7).
Nikitich [7]

Answer:

3(x - a)(x - b)(x - c) when a + b + c = 3x .

Step-by-step explanation:

i don't know but this has to be right

4 0
3 years ago
Work out <br>a. 5 x 1/8<br><br>b.1/7 x 6 <br><br><br>plzz help ​
yan [13]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 * 1/8=  5/8

1/7*6=  6/7

Place the whole number over 1 and multiply.

8 0
3 years ago
Something weird was happening in space! Twenty-nine planets all bumped into each other planets once. How many bumps were felt th
gogolik [260]

Answer:

Do you mean how many waves of sound and light went through the galaxy

5 0
4 years ago
A survey reported that 63.63% of moviegoers
jarptica [38.1K]

Answer:

63 63/100

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Factorise<br> x<br> 2<br> +<br> 2<br> x<br> −<br> 48
Hatshy [7]

Answer:

x^2+ 2x +-48

product: -48  sum: 2

8, -6

x^2 +8x - 6x - 48

=> x(x+8) -6(x+8)

=> (x+8)(x-6)

Hope it helps...........

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Patty is building a rope ladder for a tree house she needs to 6 ft pieces of rope for the side of the ladder she need seven piec
    8·1 answer
  • Solve each quadratic equation by completing the square. 6. x2 + 2x = 8 7. x2 - 6x = 16 8. x2 - 18x = 19 9. x2 + 3x = 3 10. x2 +
    10·1 answer
  • PLEASE NEED HELP....I NEED TO FINISH IN ABOUT AN HOUR....PLEASE
    9·1 answer
  • 40 is 8% of what number? I need to know HOW the problem is solved
    8·1 answer
  • Multiply (2x^2-3x)(3x^2+2x-1)
    9·2 answers
  • Please help this is a big test!
    8·1 answer
  • Find the difference and simplify your answer correctly<br> 7/12-2/5
    15·1 answer
  • Sales tax in your community is 6 percent. If you go to a sporting goods store and buy a soccer ball for $19.95, socks for $5.95,
    7·1 answer
  • Graph transformations GCSE maths. Please helpppp. Thanks
    7·1 answer
  • 5ab^2 - 12a^2b + 3ab + ab^2 + 4a^2b
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!