1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nezavi [6.7K]
3 years ago
11

Complete the statement. Round to the nearest hundredth if necessary. 40 oz = lb

Mathematics
2 answers:
lora16 [44]3 years ago
8 0
40 oz= 2.5 lb

One pound (lb) =16 Ounces
40/16=2.5
Jobisdone [24]3 years ago
4 0

Answer:

2 paunds is the answer this is simple math broski

You might be interested in
How can you use models to find factor
Karo-lina-s [1.5K]
Yes, it depends on what kind of model
4 0
3 years ago
In right triangle DEF, ∠E is a right angle, m∠D=26∘, and DF=4.5.
jok3333 [9.3K]

Answer:

The measurement of EF is 1.98 units

Step-by-step explanation:

In Δ DEF

∵ m∠E = 90°

∴ FD is the hypotenuse of the triangle

∵ m∠D = 26°

∵ EF is opposite to angle D

- We can use the sine ratio to find it

∵ sin D = \frac{EF}{FD} ⇒ (opposite side / hypotenuse)

∵ FD = 4.5 units

∴ sin(26) = \frac{EF}{4.5}

- Multiply both sides by 4.5

∴ 4.5 sin(26) = EF

∵ sin 26° ≈ 0.44

∴ 4.5(0.44) = EF

∴ 1.98 = EF

The measurement of EF is 1.98 units

3 0
3 years ago
Help please! 10 points for this question
vichka [17]

Bottom left. Because of th eminus sign, the v curve is "upside-down" and because of the +1, its function value peak is at 1

7 0
3 years ago
Please help I’m so confused Find: cos A
kobusy [5.1K]

Answer:15/17

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
5• (4 • x ) simplified
Olegator [25]

Step-by-step explanation:

= 5 • ( 4• x )

= 5 ( 4x )

= 20x

...

8 0
2 years ago
Other questions:
  • I worked for 12 hours each day for 6 days then the next day I worked 9 hours how many did I work in all
    15·2 answers
  • Plz help me<br> WILL GIVE BRAINLIEST
    12·1 answer
  • 10 times 10 to the 3rd power.
    11·2 answers
  • After spending $30 in a dress, Mary had 3/8 of her money left. How much money did she had first ?
    10·1 answer
  • What does it mean to solve an equation
    14·2 answers
  • 3 tons of bark cost $15,540.00. What is the price per pound ?
    13·1 answer
  • Explain the steps needed to find the area of a triangle AND a trapezoid.
    8·1 answer
  • The original price of a bicycle was $100.00. In March, a bicycle went on sale for 10% off. In April, the sale price was raised b
    5·1 answer
  • PLS HELP!!! Geo test due midnight!!!
    10·1 answer
  • Does the equation y = 5(2.3)* model exponential growth, exponential decay or neither?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!