1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
eduard
3 years ago
10

What additional information is needed to prove the following triangles congruent by ASA?

Mathematics
2 answers:
lianna [129]3 years ago
7 0

Answer:

angle B = angle C

Step-by-step explanation:

______________

Brilliant_brown [7]3 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

hdjsje dhd d sis s. sjxjdns

You might be interested in
Write an equivalent expression for (2 m + 3) (m - 1)​
Dmitry [639]

Answer:

2m^2-3m-9

Step-by-step explanation:

use FOIL

F-firsts

2m*m=2m^2

O-outer

2m*-3=-6m

I-inner

3*m=3m

L-lasts

3*-3=-9

2m^2-6m+3m-9\\\\-6m+3m=-3m\\\\2m^2-3m-9

(2m+3)(m-3)

4 0
3 years ago
What is the axis of symmetry for the graph of y-4x=7-x^2
STALIN [3.7K]
It is symmetrical about the y axis
7 0
3 years ago
The state tax is 8%. Calculate how much you will pay in taxes on the kyrie 5.
Ksivusya [100]

How much does the Kyrie 5 cost?

4 0
2 years ago
49 out of the 98 teachers in a school staff meeting were first-year teachers. What percentage of the teachers in the meeting wer
Evgesh-ka [11]

Answer:

50% of the teachers in the meeting were first-year teachers.

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
At Color City Art Supply, Regan is deciding which painting kit to buy. She typically uses acrylic paints but is thinking of star
zubka84 [21]

Answer:

honestly I really don't know but I think it is 12 colers

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which property of multiplication was used to rewrite -5(8+4)−35 as -40+(-20)−35 ?
    6·1 answer
  • State the degree of the polynomial xy+3x2-7+x
    9·2 answers
  • The measure of angle A is 5 times the measure of its supplement.
    12·1 answer
  • 5. A jar of olive oil is priced at $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce?
    5·2 answers
  • Which of the following values is farthest to the left on the number line?
    12·1 answer
  • Solve if x=11. x+44/2x​
    8·2 answers
  • HELP PLEASE!!!!!!!!!!
    10·1 answer
  • . The table lists the number of students from Windy Brook Middle School at the state fair. What is the ratio of sixth graders to
    14·1 answer
  • PLEASE HELP ME, I know these are easy but I forgot to do this assignment and now i don't remember how to do any of it.
    6·2 answers
  • Factors to zero inverse operations
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!