1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pavel [41]
3 years ago
14

When using the book value of equity, the debt to equity ratio for Luther in 2009 is closest to: Group of answer choices 0.43 2.2

9 2.98 3.57
Business
1 answer:
Ostrovityanka [42]3 years ago
4 0

Answer:

2.29%

Explanation:

The computation of the debt to equity ratio using book value of equity is as follows;

As we know that

Debt to Equity Ratio = Debt ÷ Equity

where,  

Debt = $239.7 + $10.7 + $39.9    

= $2901.1

And, equity is $126.6

Now    

Debt to Equity Ratio is

= $290.1 ÷ 126.6  

= 2.29%

You might be interested in
The journal entry to record the purchase of materials on account in process cost accounting is a(n): Multiple choice question. i
Lilit [14]

The journal entry to record the purchase of materials on account in process cost accounting is an Increase in assets and an increase in liabilities. Option A. This is further explained below.

<h3>What is a journal entry?</h3>

Generally, In process cost accounting, a rise in assets and an increase in liabilities are recorded in the journal entry for the purchase of materials on account.

In conclusion, A journal entry is a kind of entry that is used in the accounting records of a company to record a transaction that occurred inside the company.

Read more about the journal entry

brainly.com/question/15889958

#SPJ1

7 0
2 years ago
Suppose that a 5-year Treasury bond pays an annual rate of return of 2.9%, and a 5-year bond of the fictional company Risky Inve
solniwko [45]

Answer:

The risk premium is 4.4%

Explanation:

The risk premium on any given investment is the difference between the risky investment and the risk free investment and in this case we know treasury bonds are risk free and offer a certain return of coupons because they come from governments rather than the fictional ones like the one from risky investment inc so to find the risk premium we say :

Risk Premium = Risky investment rate - Risk free investment Rate

                       = 7.3% - 2.9%

                      = 4.4%

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If total change in cash = $44,000, net operating cash flows = $22,000, and net investing cash flows = ($13,000); then net financ
Mnenie [13.5K]

Answer:

Net financing cashflows are $ 35,000.

Explanation:

A company generates cashflow from three activities that are cash from operations , cash from financing activities and cash from investing activities. The company net cash flow is total of these above specified. So we can determine net financing cashflows from the equation given below.

<em>total change in cash = net operating cash flows + net investing cash flows + net financing cash flows</em>

net financing cash flows = $ 35,000

<em />

<em />

8 0
3 years ago
Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076
Xelga [282]

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

3 0
3 years ago
For each of the following independent cases, use FIFO costing to determine the information requested. Required: a. In the beginn
Ludmilka [50]

Answer:

$35,000

Explanation:

Units started and completed means that out of the units completed and transferred, how many were started during the period. This figure is calculated in physical terms only. So there is no need to express any units in their equivalents.

So, this gives us an idea of how to calculate this :

Units started and completed = Units Completed and Transferred - Units in Beginning Work in Process

therefore,

Units started and completed = 40,000 units - 5,000 units = $35,000

3 0
3 years ago
Other questions:
  • _____ is the efficient and effective execution of specific tasks. a. wisdom b. expertise c. strategic planning d. operational co
    10·1 answer
  • It is reasonable to state that one object has twice as much of the attribute property when it has a score of 60, and the other o
    5·1 answer
  • In business terms the word buy is equivalent to the word
    9·1 answer
  • A 4-year project has an annual operating cash flow of $51,000. At the beginning of the project, $4,200 in net working capital wa
    5·1 answer
  • Economic growth rates in follower countries:
    11·1 answer
  • There are several reasons why the petty cash fund would experience a shortage or an overage. Determine which of the actions belo
    12·1 answer
  • if you are planning to become an entrepreneur out of the four types of entrepreneur which one would you like to take up and why?
    7·1 answer
  • The focal point of most ads is _____.
    14·1 answer
  • Martinez, Inc. manufactures a set of high-end computer storage systems for use by offices around the city. At the start of 2021,
    14·1 answer
  • Brenda, a job applicant at Trade Winds Corp., discovers that the job she is applying for requires her to be a union member befor
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!