1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miv72 [106K]
3 years ago
12

A store kept track of its total sales for three weeks in a row. This table shows how much money in sales the store earned each w

eek.
How much more money in sales did the store earn in sales in week 2 than in weeks 1 and 3 combined?


$2,519

$2,421

$2,419

$1,294
Week Sales ($)
1 13,674
2 28,473
3 12,380
Mathematics
1 answer:
Degger [83]3 years ago
5 0

Answer:

$2419

Step-by-step explanation:

week2 - (week1 + week3) = difference

28473 - (13674 + 12380) = 2419

You might be interested in
Given cot A = 5/6 and that angle A is in Quadrant I, find the exact value of csc A in
Lerok [7]

Answer: well search It up 1/10

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Marshall divides his money into four categories. He saves 1/3 of his money. He gives 1/6 of his money to a charity. He uses 1/14
Len [333]
1/3 + 3/7
save + fun + extra

(7/21 + 9/21) = 16/21 on save and fun
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is the area of a circle whose radius is 4x centimeters? write your answer in terms of pi.<br>​
Oduvanchick [21]

Answer:

16xpi

Step-by-step explanation:

To find the area of a circle the formula is pi r squared.

r represents radius, aka 4x.

4 times 4 yields 16.

Leaving you with 16xpi

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How can i use inverse operations to write the related multiplication and division sentences???
AlladinOne [14]
Both are related because u can multiply the answer to find a devision problem and you can divide a answer to find ur multiplication problem and find ur answer hope this helps 

8 0
4 years ago
Giving brainliest to first answer!!
almond37 [142]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • THE QUOTIENT OF A NUMBER AND 8 IS 16 I NEED THE SOLUTION
    7·1 answer
  • Sara bought a 20 ounces jar of strawberry jam for $4 what is the unit price
    15·1 answer
  • Last month, a coral reef grew 5000 millimeters taller. How much did it grow in meters? Be sure to include the correct unit in yo
    6·1 answer
  • The product 3 and a number x is 2/3. What is the value of x? A. X=7/3 B. x=2/9 C. x=2 D. X= 2 1/3
    13·1 answer
  • a large bottle contains 1.2 liters of olive oila medium-sized bottle has 0.6 times the amount of olive oil as the large bottle h
    14·1 answer
  • Find the solution for the equation. <br> n+14=25
    15·2 answers
  • If cos(x) = 0.5, then what is x?
    11·2 answers
  • Factor the expression.<br><br> 6x + 6
    14·2 answers
  • Find the equation of this line. y= [?]x+[?]
    6·1 answer
  • Randy and trey take turns cleaning offices on the weekends. it takes randy at most 4 hours to clean the offices. it takes trey a
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!