1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrei [34K]
2 years ago
15

Select the most specific name for the quadrilateral shown.

Mathematics
1 answer:
ludmilkaskok [199]2 years ago
6 0

Answer:

Square

Step-by-step explanation:

square - (geometry) a plane rectangle with four equal sides and four right angles

You might be interested in
I been stuck on dis anybody know it?
MrRa [10]

a. 180 degrees

b. 180 degrees

c. transitive property

d. m<3

e. m<3


Supplementary angles are angles that equal 180 degrees.

Transitive property : if two angles (segment) are each congruent to a third segment (angle) then they are both congruent to each other.


3 0
3 years ago
The triangle's base and corresponding height are labeled.
Artyom0805 [142]
What’s something goes up but never comes down?
6 0
2 years ago
What is the number six million, thirty thousand, expressed in scientific notation?
irina1246 [14]
six million, thirty thousand    <span>6, 030, 000     expressed in scientific notation
</span>

 <span>6.03×10^6.</span>


4 0
2 years ago
PLEASE HELP ASAP !!! 75 points !!!<br><br> SEE PICS BELOW !!!
kvasek [131]

Answer:

y=2x+105

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
PUT THESE NUMBERS IN ORDER GREATEST TO LEAST ✔✔ I WILL ADD BRAINLIST
Fiesta28 [93]

Answer:

2 12/16, 2 18/25, and lastly 2.

Step-by-step explanation:

Since 2 is least, we can put that at the end. That leaves us with 2 18/25 and 2 12/16. Since 12/16 is greater, we will put that as the greatest. 2 18/25 is in the middle. Hope this helps!

6 0
3 years ago
Other questions:
  • An arrow is shot vertically upward at a rate of 240 feet per second from ground level. Use the projectile formula to determine w
    6·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    14·2 answers
  • Please Help!! 100 POINTS!!!
    14·2 answers
  • A town has two high schools. All of the 11th grade girls from both schools will combine to form a district debate team. Only 20
    14·1 answer
  • Can someone help me with this
    8·1 answer
  • HELP PLEASE!!!!
    13·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the points (-2,5) and (1,-1)?
    7·2 answers
  • Write an equation in slope-intercept form for the line that passes through (0, –2) and is perpendicular to the graph of y = −¼ x
    14·1 answer
  • HELP UNTIL 9:15 2mx?x3m=24m3
    11·2 answers
  • Using your linear function, find the distance traveled in 7 hours.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!