1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zimovet [89]
3 years ago
5

A rectangular shelf has an area of 40 square inches. Its perimeter is 28 inches. What are the dimensions of the shelf?

Mathematics
1 answer:
Reptile [31]3 years ago
7 0

Answer:

4 by 10

Step-by-step explanation:

4 times 10 is 40 (length times width)

4+4+10+20=28

You might be interested in
carly tutors stufents in math on the weekends and offers both thirty minute and sixtyminute sessions she earns $15for each thirt
Ronch [10]

Answer:

X=7

Step-by-step explanation:

7*15=105 7-2=5 5*25=125 125+105=230

6 0
3 years ago
The perimeter of a parallelogram is 60 meters. The width (W) of the parallelogram is 2 meters less than its length (L). Find the
PSYCHO15rus [73]
120 because 60 times two is 120 and six times two is twelve
4 0
3 years ago
A newspaper subscription costs $60. Mary Ellen can get a discount of 25% off through her work. How much will Mary Ellen pay for
AysviL [449]

Answer:

$45

Step-by-step explanation:

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Solve the proportion.
Lostsunrise [7]

Answer:

r = 9

Step-by-step explanation:

cross multiply

9 * r = 81

9r = 81

divide both sides by 9

r= 81/9

r = 9

8 0
3 years ago
Evaluate 3+(−4)−8−(−1)
castortr0y [4]

Answer: - 8

Step-by-step explanation:

3+(−4)−8−(−1)

3 - 4 - 8 + 1

3 - 12 + 1

-9 + 1

- 8

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sally wants to fill 10, 8" tea glasses. How much tea does she need? A) 80 ounces B) 40 ounces C) 80 cubic inches D) Not enough i
    5·2 answers
  • Finley's pumpkin had a mass of 6.5 kilograms (kg) before he carved it. After carving it, the pumpkin had a mass of 3.9kg. What w
    7·2 answers
  • Midpoint formula
    6·1 answer
  • What does BC equal ?
    15·1 answer
  • If anyone Answer this question with POLITICALLY CORRECT answer I'll give you 25+ Points
    7·1 answer
  • A 6-yard piece of ribbon costs $36.72. What is the price per foot?
    12·2 answers
  • Please help me idk this
    13·1 answer
  • Based on the word problem, define two variables (x and y) and write a system of equations to represent the situation. Then solve
    10·2 answers
  • What 3D figure will create a rectangle if you take a cross-section perpendicular to the base? A. Cylinder B. Rectangular Pyramid
    11·1 answer
  • Express the revenue equation in terms of price given the demand function.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!