1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anon25 [30]
3 years ago
12

You can buy a 6 back of Gatorade for $4.99 or you can buy 1 for $0.89. Which is

Mathematics
2 answers:
Svetlanka [38]3 years ago
6 0

Answer:

6 for 4.99

Step-by-step explanation:

.89 x 6= 5.34

ludmilkaskok [199]3 years ago
5 0

Answer: 6 for $4.99

Step-by-step explanation: You would be better off buying 6 for $4.99 because the unit rate of each bottle is cheaper. You can find the unit rate by dividing 4.99 by 6 which equals .83

If you were to buy 6 for .89 you would end up spending $5.34.

Hope this helps :)

You might be interested in
The expression which correctly shows the area of the rectangle is
Lapatulllka [165]

A = W*L or Area = Width x Length

3 0
3 years ago
A scale drawing of a square has a side length of 9 inches. The drawing has a scale of 1 in. : 5 mi. Find the actual perimeter an
Dennis_Churaev [7]

Answer:

Area = 2025 miles²

Perimeter = 180 miles

Step-by-step explanation:

Given the following :

Scale of drawing = 1 inch : 5 miles

Length of side of the scale drawing = 9 inches

To find The actual perimeter and area of the square, we need ;

Actual length of the drawing :

1 inch = 5 miles

9 inches = (5 × 9) miles = 45 miles

Hence,

Area of a square = a²

Where a = side length

Actual side length = 45 miles

Actual area of square = 45² = 2025 miles²

Actual Perimeter of square :

Perimeter of a square = 4a

a = side length

Actual perimeter = 4(45) = 180 miles

6 0
3 years ago
A baker will use 24 cups of flour to make 9 loaves of bread. The total number of cups he will use for each loaf of bread is betw
Katena32 [7]
It is between 2 and 3 or 2.66
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
I feel like the answer is obvious but I can’t get it
Julli [10]

Answer:

72%

Step-by-step explanation:

if there where 50 students and 14 went to the beach than

46 did not soo

46/50 = x/100

46x100=4600

4600/50=72

72%

tada

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The graph of the function f(x)=-|5x| is translated 3 units up
yawa3891 [41]
<span>f(x)=-|5x|

</span><span>f(x)=-|5x| + 3</span>
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Determine the equation of the line with the points (–13,10) and (16, 15).
    8·1 answer
  • Evaluate the expression when <br> =n8<br> .<br> −n216
    15·1 answer
  • -3p+-9=-8 solve for p.
    8·1 answer
  • Solve the problem- 12.4 divided by two-fifths
    8·2 answers
  • Find the center and radius of x^2+y^2+2x-10y+10=0
    11·1 answer
  • What is 694 divided by 41 and what is the remainder please help thank you
    6·2 answers
  • Tysm if u help me :D
    14·1 answer
  • Anyone can answer this ill give brainliest
    7·2 answers
  • Can u pls help me with this question ​
    10·2 answers
  • Data collected over a long period of time show that the length of time x to complete a particular college entrance test is norma
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!