1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
meriva
2 years ago
15

Please solve this 15 points

Mathematics
1 answer:
Tom [10]2 years ago
7 0

Answer:

Yes, it is proportional.

You know because if you do $9/3 lbs that = 9/3 = $3 per pound

and

if you do $1.50/0.5 lbs = 1.5/0.5 = $3 per pound

Both of them are $3 per pound, so it is proportional.

You might be interested in
HELP PLEASE! ALSO CAN U EXPLAIN BECAUSE I NEED TO LEARN AAA m ÷ -1/4 = 6
Sveta_85 [38]
The answer is -3/2 lmk if you need an explanation :)
8 0
3 years ago
24 is what percent of 50?
maria [59]

Answer:

48%

Step-by-step explanation:

Use Is/Of

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
a random sample of 20 high school students was surveyed and asked "how long does it take you to get ready for school in the morn
Ksivusya [100]

Answer:

where are the choices

Step-by-step explanation:


8 0
3 years ago
PLEASE HELP THIS IS DUE BY TOMORROW
Bezzdna [24]

Answer:b

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Janaina is trying to solve the following equation by completing the square: x^2+18x-9 = 0.She successfully rewrites the above eq
valentinak56 [21]
The Answer Is :
c = x^2 + 2bx + b^2
3 0
3 years ago
Other questions:
  • HELP ASAP PLEASE!!!
    11·2 answers
  • How do I solve this​
    9·1 answer
  • In a school of 1200 pupils 45% are boys how many boys are there in the school
    9·2 answers
  • Review
    6·1 answer
  • Devon and Kylie each makr a cheese sauce. Devon uses 8 oz of cheese for every 9 oz of cream. Kylie uses 11 oz of cheese for ever
    10·1 answer
  • Evaluate the expression and enter your answer in the box below.<br> 8 + -9<br> Answer here
    7·1 answer
  • Pʟᴇᴀsᴇ ʜᴇʟᴘ ᴍᴇʜ ᴀɴᴅ I'ʟʟ ɢɪᴠᴇ ʏᴏᴜ BRIANLEIST:) ᴛʏʏʏʏʏ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    7·1 answer
  • Find the volume. round your answer to the nearest hundredth
    9·1 answer
  • 20 PTS<br> If a new car payment is $616.67 each month, what is the total car payment for one year?
    6·1 answer
  • Slice for 5x+c=k for x
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!