1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gayaneshka [121]
3 years ago
7

Help pls! 50 pts and brainliest! tyyyy

Mathematics
1 answer:
sesenic [268]3 years ago
6 0

Answer:

D.

Step-by-step explanation:

(1/6)*60 = 10

(1/6)*450 = 75

Check your work

75/10 = 7.5

450/60 = 7.5

Correct!

You might be interested in
Write an equation of the line that passes through the given points.<br><br> (-2,7) and (1,-2)
Effectus [21]
General\ equation\ for\ line\ in\ slope\ intercept\ form:\\\\y=ax+b\\\\To\ find\ a\ and\ b\ substitude\ points\ (-2,7),\ (1,-2)\ into\ equation\\\\  \left \{ {{7=-2a+b} \atop {-2=a+b\ \ |:-1}} \right. &#10;\\\\ \left \{ {{7=-2a+b} \atop {2=-a-b}} \right. \\+-----\\\\9=-3a\ \ \ |:-3\\a=-3\\\\-2=-3+b\\-2+3=b\\b=1\\\\y=-3x+1
7 0
4 years ago
Miles is planning to spend 2/3 as many hours Bicycling this week as he did last week is Miles going to spend more hours were few
Firlakuza [10]

Answer: Yes, He bicycled fewer in this week than last week.

Step-by-step explanation:

Let he bicycled x hours in the last week,

Then, According to the question,

\text{ He bicycled in this week} = \frac{2}{3} \text{ of the hours he bicycled last week} = \frac{2x}{3}

\text{ Since, }1 > \frac{2}{3}

\implies x > \frac{2x}{3}

\text{ He bicycled in the last week} > \text{ he bicycled in this week}

Hence, He bicycled fewer in this week than last week.


3 0
3 years ago
Which unit price is the highest? turnips for $1.51 per pound peppers for $1.62 per pound parrots for $1.26 per pound celery for
Rom4ik [11]

Answer:

The highest price is of peppers $1.62

Step-by-step explanation:

Cost of turnips per pound = $1.51

Cost of peppers per pound = $1.62

Cost of the carrots per pound = $1.26

Cost of celery per pound = $1.48

As all the costs are given in the same unit prices, we can simply compare the prices to find out  highest value.

The highest price is of peppers $1.62.

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
One package of tile will cover 3 square feet.How many packages will shee need 8,13,15,39
IrinaVladis [17]

Hey there! :)

Answer:

13 packages.

Step-by-step explanation:

Begin by finding the total area of this composite figure. Separate the figure into separate rectangles. Use the formula A = l × w to calculate the area of each:

Smaller rectangle:

Subtract 7 from 9 to find the width:

9 -7 = 2. Therefore:

2 × 2 = 4 ft².

Larger rectangle:

7 × 5 = 35 ft².

Add up the two areas to find the area of the entire figure:

4 + 35 = 39 ft².

If each package of tile covers 3 ft², simply divide to find the package of tiles needed:

39 / 3 = 13 packages.

4 0
4 years ago
Is -3 bigger or less then -12
Gnom [1K]

Answer:

bigger

Step-by-step explanation:

-3 is bigger then -12

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the pattern 3, -6, 12, 4, 20
    15·1 answer
  • I still am not sure how l and m are parallel
    6·1 answer
  • Carlos thinks that a triangle
    13·1 answer
  • I need help in this question
    6·1 answer
  • Solve the compound inequality and graph the solutions.<br><br> −3 &lt; 3x ≤ 12
    9·1 answer
  • In OH, K = JR, mik = (11x + 2)°, and mjk = (12x - 7)<br> What is the measure of IK)?<br> mik) =
    15·1 answer
  • What is 1 1/4 as a fraction
    9·2 answers
  • 4. slope: -y-intercept<br> : -2
    15·2 answers
  • Don’t understand the problem, need help ASAP!
    6·2 answers
  • Max points!! help please!!! tyyyyy
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!