1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paraphin [41]
3 years ago
14

-2+3n>-14 A -16/3 B -3 C -20/3 D none of the above

Mathematics
1 answer:
Sophie [7]3 years ago
6 0
The answer is B (-3).                                   
                                                                   -2+3n>-14
                                                                   +2       +2
                                                                   3n>-12
                                                                     n>-4
You might be interested in
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
5/8-11/20=?<br><br> Help what’s the answer I’m stuck on finding the LCM of the denominators
zhannawk [14.2K]

Answer:

3/40

Step-by-step explanation:

  • \frac{5}{8} - \frac{11}{20}
  • \frac{25}{40} - \frac{22}{40} (LCM is 40)
  • \frac{25-22}{40}
  • \frac{3}{40}

Therefore, the answer is 3/40!

4 0
3 years ago
Given the function f(x)= 14x^2 + 5x - 1 answer the question if you could change the 14 to any other number, but the rest has to
polet [3.4K]
This is a polynomial of degree 2, and remember that complex roots always come in pairs; therefore, in a second degree polynomial you can only have 0 real roots and 2 complex roots, or 2 real roots and 0 complex roots. There is no way you can have 1 real root and 1 complex root because, as stated before, complex (non-real) roots always come in pairs; so the only way of having 1 real root is dumping the polynomial of degree 2 (14 x^{2}) by changing the 14 to 0. That way we'll left with f(x)=5x-1 which only has one real root:
0=5x-1
5x=1
x= \frac{1}{5}

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I do this?? Please help!!!!
iris [78.8K]

Winston would need to sell 14 more hot dogs to earn $175

Step-by-step explanation:

The given is:

  • Winston earns $140 by selling 56 hot dogs
  • He is using the same rate for the cost of one hot dog
  • He want to earn $175

We need to find how many more hot dogs would Winston need to sell to earn $175

∵ The he sold 56 hot dogs for $140

- Find the price of each hot dog by dividing 140 by 56

∴ The price of each hot dog = 140 ÷ 56 = 2.5

∴ The price of each hot dog is $2.5

∵ He need to earn $175

∵ He sells all hot dogs by the same price

- Divide 175 by 2.5 to find the number of the hot dogs

∵ 175 ÷ 2.5 = 70

∴ He must sell 70 hot dogs to earn $175

∵ He already sold 56

- Subtract 56 from 70 to find how many more hot dogs he

   needs to sell

∵ 70 - 56 = 14

∴ He must sell another 14 hot dogs to earn that money

Winston would need to sell 14 more hot dogs to earn $175

Learn more:

You can learn more about the word problems in brainly.com/question/10557938

#LearnwithBrainly

4 0
3 years ago
What is the solution to 5/6 X 2/3 =<br>? Mark the TWO correct<br><br>answers.<br>​
xxTIMURxx [149]

Answer:

5/9

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Grace took five bags of aluminum cans to the recycling center. each bag held an average of 300 cans. of the recycling center pay
    15·1 answer
  • Entre Juan, Pedro, María y Luis tienen 62 cartas. Pedro tiene un tercio de las cartas de Juan. María tiene 3 cartas menos que Ju
    7·1 answer
  • 25 POINTS PLEASE HELP SOMEONE WHO CAN
    14·2 answers
  • What is the value of x when the Richter scale rating is 7.9 round your answer to the nearest
    13·1 answer
  • Where are most of the rainforests found?
    9·1 answer
  • Hey, please answer the attachment questions. 3 questions.
    10·1 answer
  • Ewans flight is schheduled to travel 1,750 in 3.5 hours . at what rate does it travel per hour
    8·1 answer
  • Abc~def what sequence of transformation will move ABC onto def ​
    6·1 answer
  • Show me STEP by STEP how to convert 5,807 Km to meters.
    9·1 answer
  • If −1 is a zero of the polynomial p(x)=ax^3−x^2+x+4, find the value of a.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!