Answer:
x = ± 
Step-by-step explanation:
-8 - 8x^2= -31
Since this is a quadratic, it needs to be factored.
First, move the x to the other side:
-8 = 8x^2 - 31
Then, get the x alone by first adding 31:
23 = 8x^2
then dividing by 8:
x^2 = 23/8
Finally, square root both sides and remember the even roots property:
x = ± 
and simplify the root 8:
x = ± 
Note: This answer may have a mistake.
The given ratio is:

To find the unit cost per ounce, we can use proportions as follows:

Now, solve for x:

The cost per ounce (unit cost) is then $0.12/oz
Answer:
2628.15
Step-by-step explanation:
1909.15+ 1437.99/2=2628.15
Answer:
median
Step-by-step explanation:
the median would make the score as good as possible, because there could be possible outliers. this really depends on if there are outliers or not. here is an example of what i need:
say you are trying to show your parents your grades:
here are your scores:
38, 88, 90, 91, 93, 95, 100
the median would be 91, which looks better.
the mean would be 85.
even though a <em>majority</em> of your grades are good, the one 38 makes the average go down. therefore, the median is a better advertiser.
Answer:

Step-by-step explanation:
Given

Required
Evaluate 
We have:

Apply law of logarithm

Express 9 as 3^2

Evaluate the exponents

.
So:


Substitute 

