1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex_Xolod [135]
3 years ago
11

There are 16 ounces in one pound. If 3.4 pounds of beef cost $4.95, what is the cost per ounce, to the nearest cent?

Mathematics
1 answer:
Alina [70]3 years ago
4 0
$0.09 per ounce Because there are 16 ounces in a pound, 3.4 pounds is 3.4(16) = 54.4 ounces. To find cost per ounce, divide the cost in dollars by the number of ounces
You might be interested in
Camacho is buying a monster truck. The price of the truck is xxx dollars, and he also has to pay a 13\%13%13, percent monster tr
Anastaziya [24]

Answer:

Camacho pays in total for the monster truck = $x + $0.13x = $1.13x

Step-by-step explanation:

i.) The price of truck is $x

ii.) Monstor truck tax  = 13% of price of truck = \frac{13}{100}\times $x = $0.13x

iii) Camacho pays in total for the monster truck = $x + $0.13x = $1.13x

3 0
3 years ago
While traveling to Europe, Phelan exchanged 250 US dollars for euros. He spent 150 euros on his trip. After returning to the Uni
Anettt [7]
Since the exchange rate of euro to USD right now is 1:1.11, therefore he spent 150x1.11=166.5 USD. Therefore, he has 250-166.5=83.5 USD left(assuming the exchange rate is the same, 1.17).
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the slope<br> It can be a proper fraction improper fraction or an integer
Vesna [10]

Answer:

The slope would be 2.5

Step-by-step explanation:

Rise over run, pick 2 points 50/20= 2.5

8 0
3 years ago
Leo bought 6 chew toys each chew toy cost 4.how much did leo spend for the chew toys
Andrew [12]
6•4=24 so he spent a total of $24
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help!!!!me!!!!!!
stich3 [128]

Answer:

y= 163 because of vertical angle

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A composition of a reflection and a translation is called a __________________
    14·1 answer
  • Someone help!!!!! ASAP
    15·1 answer
  • Solve kx + 8 = 4 for x.
    9·2 answers
  • 1) x+3 - 5x + 7 + 4y​
    10·2 answers
  • What is the vertex on a<br> right angle
    6·1 answer
  • Which linear equations does the graph show the solution to select all that apply
    5·1 answer
  • What is the solution to the system of linear equations
    14·2 answers
  • What is 164times378 help!
    6·2 answers
  • State the hundred thousands place for 7,832,906,215
    6·1 answer
  • Round 1,387.9462 to the nearest<br> hundred.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!