1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anika [276]
3 years ago
10

Your sister is thinking about starting a new business. The company would require $425,000 of assets, and it would be financed en

tirely with common stock. She will go forward only if she thinks the firm can provide a 13.5% return on the invested capital, which means that the firm must have an ROE of 13.5%. How much net income must be expected to warrant starting the business?
Business
1 answer:
dangina [55]3 years ago
6 0

Answer:

Net income = $133,875

Explanation:

The amount of net income that must be earned to proceed with the investment is that which produces a return on equity of 13.5%

Return on equity is the proportion of the equity investment that is earned as net income. It is computed as follows:

Return on equity (ROE) = net income /equity capital

Equity capital in this case is the same as the total asset value of 425,000 because the assets were financed entirely with common stock.

We substitute the values as follows:

13.5% = Net income/425,00

Cross multiply

Net income = 0.135 × 425,000 = $133,875

Net income = $133,875

You might be interested in
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
Search... Unlock all answers JOIN FOR FREE jswagballerlife4060 01/08/2020 Business College answered LO 5.3Direct material costs
Tomtit [17]

Answer:

$130,000

Explanation:

Calculation to determine the value of the inventory transferred to the next department

First step is to calculate the Cost per unit

Using this formula

Cost per unit = Direct material costs + Direct labor costs + Overhead

Let plug in the formula

Cost per unit=$3+$5+(100%*$5)

Cost per unit = $3 + $5 + $5

Cost per unit = $13

Second step is to calculate the inventory transferred using this formula

Inventory transferred = Beginning inventory + Started Inventory - Ending inventory .

Let plug in the formula

Inventory transferred = 2,000 + 9,000 - 1,000

Inventory transferred = 10,000 units

Now let calculate the value of the inventory transferred

Using this formula

Value of inventory transferred = Inventory transferred × Cost per unit

Let plug in the formula

Value of inventory transferred = 10000 × $13

Value of inventory transferred = $130,000

Therefore the value of the inventory transferred to the next department is $130,000

8 0
3 years ago
Santiago Delgado owns a copier store. He leases two copy machines for which he pays $20 each per day. He cannot increase the num
m_a_m_a [10]

Economic theory and the data in the table show that the average total cost curve and the marginal cost curve are related in that the MC curve passes through the minimum point of the ATC curve.

<h3>What is the relationship between the MC and ATC curves?</h3><h3 />

The data given by the table (which is accurately filled up) shows that the MC curve will intersect the ATC curve at its lowest point.

We see this from the fact that before the lowest ATC of 0.107, the marginal cost was less than the ATC. After the lowest ATC however, the marginal cost becomes higher than the ATC.

This shows that the MC curve intersected the ATC at its lowest point of 0.107 and then kept rising above it.

Find out more on the MC curve at brainly.com/question/9335427.

4 0
2 years ago
Accounts receivable are assets on a balance sheet most likely because they represent the?
Ierofanga [76]
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
4 0
3 years ago
What will happen when I link two text boxes? When I click on the box, it will take me to a Web site. When the first box is full,
andreev551 [17]
It would be easier to expand your first text box if you don't want to take the risk of lumping everything together. Move your work to one text box and expand it so it all fits.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • As a manager at a manufacturing company, Mary is responsible for activities that are directly connected to the organizational go
    5·1 answer
  • A cost associated with home buying would be:
    7·2 answers
  • Multiple Production Department Factory Overhead Rates The total factory overhead for Bardot Marine Company is budgeted for the y
    6·1 answer
  • All of the following factors will affect the market rent on an office building except:
    11·1 answer
  • Make a list of entrepreneural activities in your own community?
    12·1 answer
  • Due to ____, market forces should realign the relationship between the interest rate differential of two currencies and the forw
    12·1 answer
  • AutoZone and O'Reilly are two competitors in the retail automotive parts industry.
    9·1 answer
  • A company has two options for manufacturing boots. The manual process has monthly fixed costs of $26,380 and variable costs of $
    10·1 answer
  • What is a online profile?<br> 20 pts!!
    5·1 answer
  • Question 7 (Multiple Choice Worth 4 points)
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!