1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dangina [55]
3 years ago
11

Simplify 5(x + 7) anybody

Mathematics
1 answer:
Ugo [173]3 years ago
3 0
5x + 35

You multiply 5 by everything in the brackets. :)
You might be interested in
Hardest questions please help<br> Please
Nonamiya [84]
Banalties for the second question i think!
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the unit rate:<br><br> $1.32 for 12 ounces<br><br> plz help
iren2701 [21]

Answer:

<h2>$0.11 per ounce</h2>

Step-by-step explanation:

$1.32/12oz = x/1oz

Cross Multiply.

1.32 = 12x

Divide both side by 12.

1.32/12 = x

Convert to decimal.

$0.11 for 1 ounce

3 0
2 years ago
HELPPPPPP<br> MEEEE PLEASE
Igoryamba

Answer:

yse

Step-by-step explanation:

bakit ano ang maitotolong

3 0
3 years ago
Which expression is equivalent
choli [55]
The first equation is equal to the one in the question.
5 0
3 years ago
Which number is the same as (4-^1)(2^3÷4-^2)<br><br>A. -2<br>B. 1/8<br>C. 2<br>D. 32<br>E. 512<br>​
lys-0071 [83]

The answer is letter C. 2

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The sum of 3 consecutive odd integers is 7 less than 4 times the largest number. Find all 3 #’s plz show work
    5·2 answers
  • Is the square root of 4 plus the square root of 16 rational
    11·2 answers
  • Tree filled 3/4of a cup in 1/2 hour what the complex fraction can be used to find the flow rate
    11·1 answer
  • Please help!!
    10·2 answers
  • Jackie is selling packs of cookies for a fundraiser. Each box of cookies costs $6. She sells 12 boxes of cookies on Monday, 16 b
    12·1 answer
  • The diagram shows a sector of a circle radius 11 cm.
    9·1 answer
  • Which is the better buy? 5-pack of toaster pastries for $4.13 or 9-pack of toaster pastries for $7.56
    11·1 answer
  • Please help me it would mean a lot thanks!
    8·2 answers
  • Find the equation of a circle with a center at (7,2) and a point on the circle at (2,5)?
    5·1 answer
  • Identify whether the expression is a polynomial, and if so, determine the correct type. <br> y-3x+4
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!