1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mario62 [17]
3 years ago
10

Ok now help me please!!

Mathematics
1 answer:
Alisiya [41]3 years ago
8 0

Answer:

x = 9

Step-by-step explanation:

The linear pair have a sum of 180°, thus

3x + 15x + 18 = 180

18x + 18 = 180 ( subtract 18 from both sides )

18x = 162 ( divide both sides by 18 )

x = 9

You might be interested in
Tom bought a book that originally costs $35. The book was on sale for ⅕ off. Write an expression to represent the scenario Write
dezoksy [38]

Answer:

$7

Step-by-step explanation:

1. 1/5 = 2/10

2. 2/10 = 20%

3. 20% = 0.2

4. 35 x 0.2 = 7

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
For questions 1-6, let U={0,1,4,9,16,25,36,49,64,81}, A={0,9,16,36,64}, and B={1,9,25,49,81}.
sweet [91]

Answer:Q.2 Does

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
How much higher is 500 than -400 meters
aleksandr82 [10.1K]

I believe 900 meters your welcomes

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
6 is 25% of what number?
Vsevolod [243]
24 cause 25% is basically 1/4 so its 4 times 6 so its 24
4 0
3 years ago
the sum of 49,000 naira is to be shared among A, B, and C in the ratio of 1:2:4, respectively. find how much each wilk receive.​
Natalka [10]

Answer:

#7000, #14000 and #28000 respectively

Step-by-step explanation:

#49000 to be shared in 1:2:4

49000 ÷ (1 + 2 + 4) = 49000/7 = #7000

A will get (7000×1) = #7000

B will get (7000×2) = #14000

C will get (7000×4) = #28000

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Is 3 a solution to the equation 6x – 7 = 12?
    11·2 answers
  • Correct answer will get brainliest.
    10·2 answers
  • What is the slope between the points (4,-2) and (-1,0)
    9·1 answer
  • 35. In a simple random sample of 25 high school students, the sample mean of the SAT scores was 1450, and the sample variance wa
    10·1 answer
  • A gallon of moo milk costs $5.12. what is the unit price of an 8 ounces of moo milk
    13·1 answer
  • Rachel is setting up for her birthday . rachel wants to put the same number of chairs around each table . how many chairs will r
    5·1 answer
  • Please answer the 33 3/4 one i need answer
    10·1 answer
  • 9×7=<br> 9×70=<br> 9×700=<br> 9×7,000=<br> 9×70,000=<br> 9×700,000=<br> 9×7,000,000=
    14·2 answers
  • A map scale has 1cm:3miles the distance between two towns 7 cm what is the real life distance between the two towns?
    14·1 answer
  • (05.06 MC)
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!