1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitry_Shevchenko [17]
3 years ago
6

Help Please I will Give 10 Points And Brainliest!

Mathematics
2 answers:
seropon [69]3 years ago
5 0

Answer:

-64y^{2}

Step-by-step explanation:

You first simplify (-4)^3, then add the exponents of y, which is y^{2}.

Eva8 [605]3 years ago
5 0

Answer:

−64y2

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Rewrite 1/10,000 to the power of ten
g100num [7]

Answer:

10^4

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
A box of cake mix calls for 3 cups of flour to be added to 14 ounces of butter. On a second box, the directions are to mix 4.5 c
Gnesinka [82]

Answer:

true

Step-by-step explanation:

because it is equal 3 cups of flour and u pulse the 4.5   after that butter we will get some better if we use the butter

may u understand i am cooker so i now

please mark as brainliest

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
On a dessert table there is one cupcake for every 5 cookies . There are 85 cookies for dessert table. how many cupcakes are on t
vredina [299]
I believe it’s 17

85/5=17
7 0
3 years ago
Find the volume. Answer without units. *<br> 2<br> 4- in<br> 5<br> 3 in<br> 3<br> 16 - in<br> 4
Harman [31]

Answer:

the answer is 221.1

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Dara has to solve 35 math problems for homework. She has completed 14 of them. What fraction of the problems does she have left
oksian1 [2.3K]

Answer:

The answer is 21/35 or 3/5

Step-by-step explanation:

35-14=21

6 0
3 years ago
Other questions:
  • You want to buy an item that costs $100. Which is the most cost-effective choice for buying the item?
    14·1 answer
  • What is the factor tree for 68
    7·1 answer
  • A 5-pack of toy cars costs $4.95. What is the unit price?
    13·1 answer
  • Find x in the given figure. (The vertical chord is a diameter.)
    6·1 answer
  • Does the following graph have horizontal or vertical symmetry?
    11·2 answers
  • Please anyone help i would really appreciate it Thank you
    5·1 answer
  • What needs to be corrected in the following construction for copying∠ABC with point D as the vertex?
    5·2 answers
  • What is the mean of this table
    7·1 answer
  • 3 cups, 3 ounces = ____ fl oz.
    12·1 answer
  • What is 163.28 + 75.459 = ​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!