Answer:
2(5y+4)
Step-by-step explanation:
Answer:
9,090,900.0099
Step-by-step explanation:
9,090,900.0099
Answer: the system of equations are
0.1x + 0.04y = 162
y = 2x
Step-by-step explanation:
Let x represent the total dollar amount of the phone sales she makes.
Let y represent the total dollar amount of the computer sales she makes.
Charlotte earns a 10% commission on the total dollar amount of all phone sales she makes, and earns a 4% commission on all computer sales. If she earned a total of $162 in commission, it means that
0.1x + 0.04y = 162
Charlotte had twice as much in computer sales as she had in phone sales. This means that
y = 2x
Answer:
$243.92 for 8 is cheaper
Step-by-step explanation:
To find the unit price for the 6 shirts you would do 188.94 divided by 6.
To find the unit price for the 8 shirts you would do 243.92 divided by 8
for 6 shirts it's: $31.49/shirt
for 8 shirts it's: $30.49/shirt