$3/6 = .50 per orange
$2.40/3 = .80 per grapefruit
10(.50) + 11(.80) =
$5.00 + $8.80 = $13.80
Answer:
I am assuming you meant that the old machine made 248 toys in one hour instead of both if that is the case then the answer would be 744.
Steph-by-step explanation:
The new machine makes three times as many as the old machine so 248 times 3 = 744 toys in one hour
Answer:
(x + 5)^2 + (y + 8)^2 = 6^2
Step-by-step explanation:
A circle formula: (x - h)^2 + (y - k)^2 = r^2
We are given diameter. To find the radius divide diameter by 2.
d = 12
12/2 = r = 6
H and K are given to be (-5 , -8)
(x - (-5))^2 + (y - (-8))^2 = 6^2
(x + 5)^2 + (y + 8)^2 = 6^2
I have plot this equation to confirm my answer is correct where the origin is (-5 , -8) and has a radius of 6.
The best thing to do here is to divide $4.85 by 10, and then multiply it by 2.5. $4.85/10= $0.48. $0.48x2.5= $1.20
Therefore,the discount is $1.20, you've then got to subtract this from $4.85. $4.85-$1.20= $3.65
$3.65 is the sale price of the pizza.
Hope this helps :)
Hello from MrBillDoesMath!
Answer:
x >= 7
Discussion:
x + 5 >= 12 => add -5 to both sides
x + 5 -5 >= 12 - 5 => as 5-5 = 0 and 12 =5 = 7
x >= 7
Thank you,
MrB