1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goldfiish [28.3K]
2 years ago
11

Find the circumcenter of the triangle ABC.A(5,6) B(7,3) C(5,3)Please help me

Mathematics
1 answer:
Romashka-Z-Leto [24]2 years ago
4 0

Answer:

bg

Step-by-step explanation:

ghnh

You might be interested in
FInd the equation of a perpendicular line to y=-2 that passes through the points (4,-2)
Vedmedyk [2.9K]

Answer:

x = 4

Step-by-step explanation:

y=-2 is a horizontal line so x must be a vertical line through (4,-2)

3 0
3 years ago
Find the solutions of the quadratic equation 3x^2 + 9x + 17 = 0
kirill115 [55]

Answer:

x=  

6

9−  

285

​  

 

​  

=  

2

3

​  

−  

6

1

​  

 

285

​  

=−1.314

x=  

6

9+  

285

​  

 

​  

=  

2

3

​  

+  

6

1

​  

 

285

​  

=4.314

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A lumberjack can cut a log into 5 pieces in 20 minutes. How long does it take to cut a log of the same size and shape into 7 pie
Nitella [24]

Answer:

28minutes

Step-by-step explanation:

Use this simple trick, it can be used almost everywhere

Time taken pieces

20mins 5

? 7

An x shape is always multiply and straight line is divide

So (7 x 20) ÷5

If u still don't understand, just comment again

8 0
2 years ago
Which value of a would make the expression 5 1/3 divided by 4/a equivalent to a whole number?
Leya [2.2K]

9514 1404 393

Answer:

  a = any positive multiple of 3

Step-by-step explanation:

You want ...

  (5 1/3)/(4/a) = whole number

  (16/3)·(a/4) = whole number

  (4a/3) = whole number

This will be the case for a = 3n, for any positive integer n.

8 0
2 years ago
12/23+(9 6/8−3 1/4) help me
vagabundo [1.1K]

Answer:

7.5

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • In one grade of 150150 students, the ratio of boys to girls is 2 : 3 . How many boys are in that grade?
    8·1 answer
  • Sarah picks a bushel of apples in 45 min. Andy picks a bushel of apples 75. How long will it take them to pick a bushel together
    9·2 answers
  • I need help I’m confused
    6·1 answer
  • What does 9 yards times 3 feet times $2 equal?
    5·1 answer
  • It takes Lily 45 mintues to bathe and groom a dog. How many dogs can she groom in an 9 hour day?
    11·1 answer
  • Identify the two prime numbers greater than 25 but less than 35
    10·1 answer
  • [15 POINTS] I don’t get the 2nd question please help!
    14·1 answer
  • Can a triangle with the following sides exist? 7, 8, 1
    8·1 answer
  • Alex spent $15 on 34 pounds of cookies. What is the unit rate in cost per pound?
    14·2 answers
  • Help plsssssssssssssssss
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!